You are here: Home // Evim // Yemek Masası Düzeni

Yemek Masası Düzeni

Sponsorlu Bağlantılar

Kâğıt peçete yerine kumaş peçete konulur. Keskin kenarı içeriye dönük olan bıçak ile oyuk yüzü havaya bakan kaşık ta­bağın sağında, dişleri havada olan çatal tabağın solundadır. Tabakla bardakların arasına tatlı için daha küçük bir çatalla bıçak konulur. Tabağın önünde mutlaka bir su bardağı, kır­mızı veya beyaz şarap kadehi yahut rakı kadehi olacaktır Adî sofra şarapları sürahiye boşaltılır Ancak kalite şaraplar ka­palı şişeyle sofraya gelir. Tepeden inme gelen misafir ailedenmiş gibi muamele görür
Servis: Hizmetçiniz varsa, ona (çorba hariç) yemekleri soldan vermesini ve kirli tabakları sağdan almasını öğretin. Yalnızsanız sofranın yanına yardımcı bir masa getirin ve mi­safirlerden tabaklarını size geçirmelerini rica edin. Çorba kaşıkları 0sofranın ortasına konulur ve içine çorba konulmuş çukur tabaklar tek tek misafirlerin önündeki yassı tabakların üzeri­ne yerleştirilir. Şişeleri açan ve kadehleri dolduran evin er ke­pidir. Bir şişe şarabın devrilmesiyle çok lekelenen sofra örtüsü derhal değiştirilir. Küçük lekenin ehemmiyeti yoktur.
Bir Çay Salonunda:
Kadınlar çayhanede mantoları ve şapkalarıyla oturabilir­ler, fakat erkekler vestiyere bırakmak mecburiyetindedirler. Erkek kadının, gerekse kadınla erkeğin masadan kalkıp pasta yemelerinde mahzur yoktur. Evi müsait olmayan kadın arka­daşlarına pekâlâ bir çayhanede çay verebilir.
Evde Çay:
Servisin herkesin önündeki sehpalar üzerinde mi yapıla­cağı yoksa sofra mı hazırlanacağı artık arzuya bağlıdır. Çay fincanla içiliyorsa, fincan sağ elle (parmakları sapa geçirmek doğru değildir; sap yalnız tutulmaya yarar), tabak ise sol elle tutulur.

yemek masa düzeni

Evde Kokteyl: Dostlarınızı davet edeceğiniz bir kokteylin davetiyeleri 10 gün, bir iş kokteylininkiler ise üç hafta önce yollanmalıdır. Büfe duvara paralel olarak hazırlanır. Servisin evin hanımı tarafından sağlanacağı küçük bir kokteylde masa duvara bi­tişiktir. Garsonların hizmet ettiği kokteylde masayla duvar arasında 1,5 metre mesafe bırakılır. Uzun masanın üzerine tercihan yere kadar inen beyaz bir örtü yayılmalıdır. Sofranın üzerine kâğıt peçeteler, peynir ve zeytin için plâstik kürdan­lar koymayı unutmamalıdır. Büfenin üstü, tatlı ve tuzlu ufak tefek dolu tabaklarla donatılacaktır. İçki, viski, cin, meyva su­yu, kokteyl olabilir. Bardaklar ancak ilk davetliler geldikten sonra doldurulmaya başlanır. Masanın ve sehpaların üzerine paket paket sigara atılı olmalıdır.
Kokteyl Kıyafeti: Kadınlar için kokteyl elbisesi veya kok­teyl tayyörüdür. Evin hanımı için elbise şayanı tercihtir. İskarninlerin ökçeli olacağını söylemeye hacet yok. Kokteyl bir lokaktî veriliyorsa, eldiven ve şapka unutulmamalıdır, erkekler İçin ideal kıyafet, lâcivert kostüm, beyaz gömlek ve koyu renk kravattır.
Davetli olduğunuz kokteyle gidemiyecekseniz davet sahibi ni telefonla haberdar edin. îçeri girince, evvelâ evin hanımını selâmlayın, sonra tanıdığınız davetlilerin arasına karışın. İçki kadehinizi sol elle tutun, boşalır boşalmaz bir sehpanın üzeri­ne bırakın. Giderken evin hanımına teşekkür edin. Diğer davet­lilere de veda etmeniz mecburi değildir.
Akşam Yemeği:
Öğle yemeklerinden daha lüks örtü, bardak, çatal, bıçak takımı kullanılır. Masa çiçeklerle süslenebilir. Bütün dâvetliler giderken ev sahipleri tarafından kapıya kadar geçirilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap