You are here: Home // Estetik // Yara İzinde Estetik Tedavi

Yara İzinde Estetik Tedavi

Sponsorlu Bağlantılar

Yara izi dediğimiz izler ameliyat, yanık, bıçak, jilet ve camdan kaynaklanan yaralanmaların oluşturduğu izlerdir. Yara izinin diğer bir adı da skar’dır. Yara izleri bazen bazı anıları hatırlatabilir. Görünüş olarak estetik zevke uygun değildir. Zaman zaman yara izlerini oluğu bölgelerde kaşınmayla gelen kabarmalar olabilir. Bu nedenle tedavisi hem estetiğe hizmet etmek hem sağlık anlamında rahatsız etmesi nedeni ile tedavi edilebilir. Plastik cerrahisinin en çok önem verdiği konulardan biridir. Kaza sonucu oluşan yanıklarda veya uygulanan cerrahi işlemlerle beraber gelen bu izlerin kaybolması gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Yeni çıkan teknolojileri göz önünde bulundurursak eğer bu konuda çok fazla gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Bu teknolojilere göre yara izleri neredeyse tamamen belirsiz hale gelebilmektedir. Yara izinin tedavisinde genel olarak bakılırsa yaranın oluş şekli, oluştuğu yer, yarayı oluşturan alet ve yara oluştuktan sonra vücudunuzun bu yaraya verdiği tepki gibi durumlar göz önüne alınır. Plastik cerrahi ile hedeflenen amaç izi çok daha az belirgin bir duruma getirmektir. Düzeltilebilecek en üst noktada alana gelene kadar uğraşılır. Amaç izleri tamamen kaybetmek olur ama bazı yaralanmalar veya acil müdahale edilmiş olması gerektiği halde müdahale edilmemiş kişilerin yaralarında hedefler biraz daha geriye çekilir. İzi tamamen kaybetmek söz konusu olmayabilir ve bu durumda kaybedecek en üst noktaya kadar getirilir. Hekime başvurduğunuz zaman tedavi süreci farklı olacaktır. Bazen hemen tedaviye başlanabilir. Bazı durumlarda yaranın olgunlaşması yani müdahale edilebilir duruma gelmesi için altı ay kadar bir süre beklenebilir.

Yara İzinde Estetik Tedavi
YARA İZİNİ EN AZA İNDİRME ÇABALARI
Yara izin en az olması için yara oluştuğu anda yapılan ilk müdahaledeki artılar olması gerekir. Yaranın oluştuğu alan temizlenmelidir. Yaranın oluştuğu kenarlar düzleştirilmelidir. En uygun materyal ile yara katlarına göre kapatılmalıdır. Tedavi uygulandıktan sonra kontrol ve bakımlar kesinlikle atlatılmamalıdır. Kol ve bacak da oluşan yaralanmalarda gerginlik oluşacaktır. Tedavi sonrasında size gerginlik azaltacak bazı pozisyonlar öğretilecektir. Yara izinin tedavisinde en önemli nokta yarayı güneşe maruz bırakmamanızdır. Bu süre ortalama bir buçuk yıl kadar uzun bir süredir. Güneş kotuma faktörleri burada etkili olabilir.
YARANIN GÖRÜNÜMÜNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER
Yara ilk başlarda kızarıklık ve kabarma gibi reaksiyonlar gösterebilmektedir. Tabi bu reaksiyonlar kişiden kişiye değişmektedir. Zamanla renginde soluklaşma olur. Kabarıklık iner. Gerginliğin fazla olduğu bölgelerde yaralar daha uzun sürede iyileşir. Yara kenarlarında genişleme bile görülebilir. Bu bölgeler kol ve bacak gibi alanlardır. Fakat asıl tehlike omuz, kulak kepçesi ve gövdenin ön tarafı yani göğüs bölgesinde oluşan yaralardır. Bu yaralar iyileşmekte güçlük çıkarttıkları gibi üstüne şiddetini de arttırabilir. Genel olarak bakıldığında ise genital bölgede ve göz kapağının üst kısmında oluşan yaralar daha az olur.
ACİ YARALANMALARDA UYGULANANLAR YOLLAR
Bir cerrah tarafından doğru yapılması gerekilen bir akut tedavisi işe yarar. Pansuman ve istirahat önemlidir. Solaryum ve güneş ışınlarından uzak durmak gerekir. Dengeli beslenmek en büyük şartlardan biridir. Madde bağımlısı iseniz kullandığınız maddeyi terk etmek zorundasınızdır. Doktorunuzun size verdiği ilaçlarla beraber yapılan masajlar yara tedavisinde önemli bir yere sahiptir. En son olarak bu bakımlar yapıldıktan sonra lazer tedavisi ile yaranın izi yok edilmeye çalışılır. Tedavi olarak hastaya göre değişeceği gibi tıbbi makyajda kullanılabilir. Yanık tedavisinde ise erken müdahale önemlidir. Fakat bazı yanıklar derin bir haldedir. Derin halde olan yanıkların tedavisinde iz tam anlamıyla yok edilmez. Geniş alanda oluşmuş yanıklar için doku genişletme uygulanır. Bu sayede sağlıklı doku alanda arttırılarak yara izinin seyrekleştirilmesi sağlanır.
Yara izlerinde lazer etkili bir yöntemdir. Bazı yaraların tam anlamıyla kaybolmasını sağlar. Uygun yaraya uygun lazer yapılması hastanın beklediği sonuçları olumlu hale getirir. Lazerle tedavi seanslar halindedir. Genel olarak tek bir seans etki göstermez. Birden fazla seans gerekmektedir. Yaranın derinliğine, oluşum şekline, yarayı oluşturan alete ve bu yaraya vücudunuzun verdiği tepkiye göre lazer seansları belli zaman aralıklarında ve belli seans sayılarıyla uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap