You are here: Home // Bebek - Çocuk // Oyun Ve Oyuncaklar

Oyun Ve Oyuncaklar

Sponsorlu Bağlantılar

  Oyun ve oyuncaklar. Bebekler gündüz daha az uyu­maya başladıkça oyalanacak bir şeyler bulmaya çalışır ve yan­larında başkalarının bulunmasını isterler. İki, üç ve dört aylık be­bekler, hareket eden ve canlı renkli eşyalardan hoşlanırlar. Evin dışında bebekleri en fazla meşgul eden şeyler yapraklar ve göl­gelerdir. Ev içinde ise, ellerinde ve duvarda desenler varsa on­lara bakarlar. Bebeğin beşiği veya karyolasının üstüne (tam burnunun hizasına gelmemek şartıyla) renkli birkaç şey asın; çocuk elini uzatınca bu renkli ve hareketli nesneleri tutabilsin. Renkli kartonlarla bir pervane yapıp çocuğun yatsğı üstüne doğru uzanacak şekilde tavana asarsanız, en ufak bir rüzgârda ha­reket edecek olan pervane, hem renkleri hem hareketiyle çocu­ğu uzun zaman oyalar.

 Evde kartondan yapabileceğniz diğer oyuncaklar, pek elverişli olmaz. Çünkü çocuk bunları ağzına gö­türürse karton yumuşar. Bunun yerine çocuğun yakınına renkli bir sünger, parlak renkli plastik bir fincan asabilirsiniz. Çocu­ğun her şeyi ağzına götürmek istediğini unutmayın. Altı aylık bir bebeğin en büyük eğlencesi plastik oyuncaklarını mıncıkla­mak ve emmektir. Bu çağdaki bebekler için en iyi oyuncaklar plastikten yapılanlarıdır. Bunların yanında pelüş bebek ve hay­vanlarla kesici olmayan bazı ev ve mutfak eşyalarını da sayabi­liriz. Bu arada, çocuğun kurşun ihtiva eden boyalarla boyanmış ya da çiğnendiği zaman kesici parçalar halinde kopan sellüloid oyuncaklarla ve düğme, boncuk gibi yutabileceği şeylerle oyna­masına izin vermeyin. Ayrıca ağlayan oyuncak bebeklerin dü­düğünün çıkıp da çocuğun eline geçmesini önleyin.

Öğleden sonraları bebek yatağında kalmaktan sıkıldığında, onu kendi oturduğunuz odada bir parkın içine koyun. Çocuk çok küçükken ilerde bir park kullanmaya kararlıysanız, bebeği daha üç dört aylıkken yani daha oturmadan ve emeklemeye başlama­dan park içinde bulunmaya alıştırmalısınız. Yoksa yerde dolaş­maya başlayınca, parmaklıklar ajasına girmeye yanaşmayabilir. Çocuğu parkta çok uzun zaman bırakmak da doğru olmaz; hiç değilse arada bir yerde emeklemesine izin vermelisiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap