You are here: Home // Bebek - Çocuk // Öfke Nöbetleri Geçiren Bebeklerin Anne ve Babaları

Öfke Nöbetleri Geçiren Bebeklerin Anne ve Babaları

Sponsorlu Bağlantılar

Öfke nöbetleri geçiren bebeklerin anne ve babaları. Bebeğiniz öfke nöbetlerine tutuluyor ya da sancılanıyorsa kuca­ğınıza alınca susar. Fakat aradan çok geçmeden kolları ve ba­cakları ile çırpınarak yeniden yaygarayı basar. Yani sizin verdi­ğiniz teselliyi kabul etmediği gibi, âdeta müdahalenize de sinirlenmiş görünür. Onun bu tepkisine hiç değilse başlangıçta üzü­lür ve haline acırsınız. Çocuğu bir türlü yatıştıramadığıniz için de şaşırır kalırsınız. Fakat ağlaması uzadıkça sizin de tepeniz atar. Sonra böyle savunmasız bir yaratığa kızdığınız için utanır ve duygularınızı bastırmaya çalışırsınız. Bu da büyük bir asabi gerginliğe düşmenize yol açar.

Sinirlendiğiniz için kendi kendinizden utanmanız hiç gerek­mez. Eşinizle bu durumu gülerek geçiştirmeye çalışırsanız krize daha kolay tahammül edersiniz. Bebeğin size kızmadığını da hiç unutmayın. Bebek daha ilk aylarda, sadece bir organlar ve sinirler topluluğundan ibarettir. Herhangi bir yerindeki ağrı bü­tün vücuduna yayılır ve kolu bacağı otomatik olarak hareket et­meye başlar. Sizin dizinize vurulduğu zaman ayağınız kendi ira­deniz dışında nasıl havaya kalkıyorsa, çocuğun bu nöbet anında kolunu bacağını oynatması ve arada sizi tekmelemesi de aynı şeydir.
 
Hiç durmadan ağlayan, ve gerek sizin gerek doktorun bütün çabalarını boşa çıkaran böyle müthiş bir bebeğe sahip olmak ta­lihsizliğine uğradığınızı farzedelim. Bu durumda elbet kendinizi de düşünmeniz gerekecektir. Çocuğu rahatlatmak için bir insa­nın yapabileceği her şeyi yaptıktan ve çocuğun geçirmekte oldu­ğu nöbetin tehlikeli bir yanı olmadığına inandıktan sonra, içiniz rahat ediyorsa ne âlâ. Oysa annelerin çoğunun sinirleri hele ilk çocukta, bu haykırmalar başlar başlamaz, alabildiğine bozulur. Siz de bunlardansanız, hiç değilse haftada iki kere evinizden ve çocuğunuzdan birkaç saat uzak kalmaya çalışın. Bir akrabanız­dan, ya da bir komşunuzdan, gocuğunuza birkaç saat için bakma­sını rica edin. Belki de sizin dayanamadiğınız bir şeyi başkasına çektirmekte tereddüt edersiniz veya çocuktan uzak kalmanın si­nirlerinizi daha da fazla bozacağını sanırsınız. Oysa bu kaçamak­larınız, sadece bir zevk olmakla kalmayacaktır. Unutmayın ki, ağır bir ruhsal bunalıma düşünceye kadar yorulmak ve sinirlen­mek ne kendiniz için, ne de eşinizle çocuğunuz için yararlı olur.
 Bu bakımdan arada bir yapacağınız kaçamaklar, yorgunluğa dayanabilmenizi. ayakta durabilmenizi sağlayacaktır. Gündüzleri çocuğu bırakacak kimse bulamazsanız, gece bir sinemaya ya da bir ahbaba gidebilmeniz için çocuğu beklemesini kocanızdan is­teyin. Aynı şekilde siz de eşinize bazı geceler bu fırsatı verin. Bebek ağlarsa, yanında içine fenalık gelen iki kişinin birden bu­lunmasına lüzum yoktur, bir kişi de yeter. Arkadaşlarınızdan da size gelmelerini isteyin. Unutmayın ki, dengenizi korumanıza fırsat verecek ve sıkıntılarınızı unutturacak oyalanmalar ileride hem bebeğe hem de ailenizin öteki fertlerine yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap