You are here: Home // Bebek - Çocuk // Memeden Kesme

Memeden Kesme

Sponsorlu Bağlantılar

MEMEDEN KESME
Memeden kesme, bebek ve anne İçin gerek beden, gerek ruh bakımından önemlidir. Çocuğunu emzirmeye büyük önem veren bir anne, bebeğini memeden kesince, sanki ondan ayrılmış, kop­muş ya da ansızın önemini kaybetmiş gibi üzülür. Bebeği meme­den yavaş yavaş kesmek bu bakımdan da yararlıdır.
Anne sütü az ise memeden kesme kolaylaşır. Annenin sütü azsa, bebeği memeden kesmek kolaylaşır. Genel olarak gö­ğüsleri bağlamak ya da İçecekleri ayarlamak gerekmez. Anne, adece bebeği memeden kesip bekler. Memelerde süt çok biri­kir ve rahatsız etmeye başlarsa 20-30 saniye kadar emzirir. Bu şekilde basınç azalmış ve anne rahatlamış olur. Memeler yeni­den rahatsızlık verirse, aynı şeyi tekrarlar. Süt üretimi ne fazla ne az ise, memeden kesme İşini daha yavaş yapar. Bu durumda

da göğüsleri bağlamak ya da içecekleri azaltmak gerekmez. Me­me vermeyi yarı yarıya azaltırsınız. Birkaç gün sonra süt üretimi sizi rahatsız etmeyecek derecede azalınca bebeği memeden ta­mamen keser, yalnız çok rahatsız olduğunuz zamanlar arada bir ve çok kısa süre emzirirsiniz
 
  Memeden birdenbire kesme, (doktor yardımından yok-sunsanız) Ciddî bir hastalığa tutulduğunuz ya da bebekten bir süre ayrılmak zorunda kaldığınız zaman bebeği memeden birden­bire kesmeniz gerekir. (Önemsiz hastalıklarda memeden kesmek zorunlu değildir. Buna doktor karar verir). Böyle hallerde içecek­leri azaltmak, göğüsleri bağlamak ve buz kesesi kullanmak gibi usullere baş vurulur, ama en iyisi ve en kolayı göğüslerdeki sütü bir süt-çekerle ya da elle sağmaktır. Bu da bir işe yaramıyorsa doktorunuza danışın, o size birkaç gün için iğne verecek ve sü­tünüzü azaltacaktır.
Bu durumda bebeğin kilosuna göre verilen miktar sizin bebeğinize yetmiyorsa miktarı derhal arttırın
Bebeği memeden birdenbire kesmek zorunda kaldığınız za­man, ilk iki-üç gün biberona biraz daha fazla kaynamış su ekle­yin. Bebeğin mamaya alışık olmayan sindirim sistemine bu şe­kilde yardım etmiş olursunuz Bu konuda da 161’inci bölümden yararlanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap