You are here: Home // Estetik // Meme Rekonstrüksiyonu

Meme Rekonstrüksiyonu

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüz şartlarında herhangi bir kaza, darbe veya meme kanseri sebebiyle göğsü alınan kadınlar için uygulanabilen estetik ameliyat türüne meme rekonstrüksiyonu denilmektedir.
Tıp dünyasındaki son gelişmeler sayesinde, uygulanmakta olan meme rekonstrüksiyonu ile hasta son derece doğal görünümlü göğüs ya da göğüslere kavuşmaktadır. Herhangi bir sebeple göğsü ya da göğüsleri alınan bir kadının ameliyattan çıktıktan sonra göğüslerinin olduğu alanları boş olması ile yaşayacağı psikolojik çöküntüyü tahmin etmek güç değildir. Meme rekonstrüksiyonu sayesinde ameliyatta göğsü ya da göğüsleri alınan kadının hemen o ameliyat sırasında meme rekonstrüksiyonu yapılarak, ameliyat sonrasında göğüslerinin yerinde boşluklar olmadığını görmesi, hastayı psikolojik açıdan son derece rahatlatmaktadır. Halk arasındaki tabiriyle silikon göğüsler, göğsü alınan kadın için meme rekonstrüksiyonu uygulaması ile gerçekleştirmektedir.

Meme rekonstrüksiyonu için en iyi adaylar

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi meme rekonstrüksiyonu için en uygun olan adaylar, herhangi bir sebeple göğsü ya da göğüsleri alınmak zorunda olan kadınlardır. Lakin meme rekonstrüksiyonu uygulaması için ertelenmesi gereken durumlar olabilir. Örneğin, meme kanserinin vücudun diğer bölgelerine sıçrama riski olduğu durumlarda veya aynı bölgede tekrar etme riski olduğu durumlarda, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi hastalıklar olduğu takdirde bu hastalıkların tedavisi gerçekleşmeden meme rekonstrüksiyonu uygulaması yapılması uygun görülmez.

Meme rekonstrüksiyonu riskleri var mıdır?

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi, meme rekonstrüksiyonunda da ender de olsa kanama, vücut sıvı birikimi, yaraların iyileşmesinde anormallikler, anesteziye bağlı komplikasyonlar görülebilir. Bunun yanında sigara kullanımı, ameliyatın başarısını, ameliyat sonrası iyileşme dönemini olumsuz yönde etkileyen etkenlerdendir ki bu sebeple zaten cerrahınız size ameliyattan 3-4 hafta ve ameliyat sonrasında 3-4 hafta sigaradan uzak durmanızı tavsiye edecektir.
Bunun yanında protez kullanımı sebebiyle ortaya çıkabilecek komplikasyon riskinden biri de protezin oluşturduğu kapsülün kontraksiyon ortaya çıkarmasıdır. Ortaya çıkan bu sert doku protezi sıkıştırarak göğüslerin şeklini bozabilmektedir. Böyle durumlarda tercih edilecek birkaç metot vardır. Protezin çıkarılıp, kapsülün temizlenerek, protezin tekrar takılması bu metotlardan sadece biridir.

Meme rekonstrüksiyonu meme kanserine bir etkisi var mıdır?

Hayır, yoktur ancak tedavi sürecindeki radyoterapi ve kemoterapinin olumsuz etkileri olabilmektedir. Böyle durumlarda cerrahınız rutin olarak mammografi isteğinde bulunarak opere ve normal memenin kontrol takiplerine devam edecektir. Şayet rekonstrüksiyonunuz protez kullanılarak yapılmış ise güvenilir radyogramlara ulaşmak için radyologları ikaz etmelisiniz.

Meme rekonstrüksiyonu operasyonunuzun planlanması

Meme kanseri tanısı konduktan hemen sonra plastik cerrahınız ve meme cerrahınız birlikte durumunuzu değerlendirirler ve plastik cerrahınız yaşınızı, sağlık durumunuzu, anotomik yapınızı göz önüne alarak sizin için en uygun meme rekonstrüksiyonuna karar verecektir. Ameliyat aneztezi tipiniz muhtemelen genel aneztezi olacaktır ve siz ameliyat boyunca uyuyacaksınız. Ameliyat süreniz ve ameliyatın maliyeti hakkında doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir. Zira bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi, meme rekonstrüksiyonunu da sosyal güvenceler karşılamamaktadır.

Meme rekonstrüksiyonu operasyona hazırlık

Meme rekonstrüksiyonu öncesinde plastik cerrahınız ve onkoloğunuz size yeme, içme düzeniniz ve ilaç kullanımınız, sigarayı bırakmanız, vitamin takviyeleri almanız gibi konularda gerekli bilgileri vereceklerdir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyat evresi

Meme rekonstrüksiyonu için birkaç alternatifiniz olacaktır. Bunlar:

Doku genişletme yöntemi
Flep ile rekonstrüksiyon

Bu seçeneklerden sizin için en uygun olanına doktorunuzla yaptığınız görüşmeler sonucunda karşılıklı karar verebilirsiniz.

Doku genişletme yöntemi:

Bu metot da en çok tercih edilen ise doku genişleticiler kullanılmasının akabinde bu bölgeye silikon meme protezlerinin konulmasıdır. Mastektomi operasyonunuzun ardından cerrahınız deriniz ile göğüs kaslarının hemen altına, doku genişleticisi yerleştirir. Bir süre sonra bu doku genişleticisini kendisinden ayrılacak olan bir tür valf vasıtasıyla belli aralarla serum fizyolojik yani tuzlu su vererek şişirmektedir ve şişme sırasında hasta herhangi bir ağrı veya acı duymaz.
Bu uygulama, kullanılacak olan kalıcı protezin ebatlarına göre birkaç hafta veya birkaç sürebilir. Yeterince şişme sağlandıktan sonra ikinci bir operasyon ile doku genişletici alınır ve
protez yerleştirilir. Kimi doku genişleticiler ise kalıcı protez ile benzer nitelikleri taşıdığı için, ikinci bir operasyona gerek duyulmadan rekonstrüksiyon uygulanabilmektedir. Bundan bir sonraki aşamada ise yani kalıcı olan protez yerleştirildikten birkaç ay sonra, plastik cerrahınız lokal anestezi uygulayarak meme başı oluşturacaktır. Hemen akabinde meme başı ve çevresi normal bir meme görüntüsüne bürünsün diye dövme yöntemi uygulayarak yani bir nevi boyama yaparak rekonstrüksiyonu uygulamasını tamamlayacaktır.

Flep ile rekonstrüksiyon: Bu yöntemle vücudun diğer bir bölümünden örneğin sırt, karın, kalça bölgelerinden doku aktarımı yapılarak uygulanan meme rekonstrüksiyonu metodudur.

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonu operasyonunuzun sonrası:

Meme rekonstrüksiyonu sonrasında kendinizi yorgun ve güçsüz hissetmeniz normaldir ve geçici bir süreçtir. Ameliyat yöntemine göre hastanede kalış süreniz 2 ila 5 gün arasındadır. Ameliyat yapılan sahalarda kan birikimi ya da vücut sıvısı birikimini önlemek amacıyla drenler konulacaktır ve bu drenler ameliyattan birkaç gün sonra alınacaktır. Ameliyat esnasında atılan dikişler, ameliyat sonrasındaki 1 ila 3 hafta içinde alınacaktır. Normal hayatınıza dönüşünüz 6 hafta kadar sürebilir. Olası ağrılar için doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler faydalı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap