You are here: Home // Trend Haberler // Liposuction – Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı

Liposuction – Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı

Sponsorlu Bağlantılar

Liposuction nedir?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Liposuction, genel olarak ifade etmek gerekirse, özel olarak üretilmiş olan kanüller vasıtasıyla vücuttan yağ çekilmesi işleminin uygulandığı ameliyattır.

Liposuction ameliyatında iz kalır mı?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Liposuction ameliyatında iz kalmaz çünkü deriye kanüllerin girebileceği şekilde 4 ila 5 mm lik çok ufak kesiler atılır ve böylece izsiz bir ameliyat gerçekleşmiş olur.

Liposuction ameliyatında vücuttan en fazla ne kadar yağ çekilmesi uygun olur?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle liposucitonı neden yaptığımıza değinmemiz daha uygun olur. Liposuction aslında üç sebep yüzünden yapılır. Bunlar:

1. Normal, ideal kiloda olup da vücudunun bazı bölgelerinde bölgesel yağ birikimi olan kişiler için,
2. Vücudun bazı bölümlerinde kontur düzensizliği var olan ve liposuction ile alınmış olan yağların bu yerlere tekrar enjekte edilmesi lazım olan kişiler için,

3. Çok fazla kilosu olup da, başa zayıflama metotlarını denemiş ama başarılı olamamış kişiler için yapılmaktadır.

1970 li yılların sonlarında liposuction ile vücuttan 1 ila 1,5 litre yağ alınıyordu. Ameliyat yapılırken yağ emilirken belli bir oranda da kan dokusu emilekteydi. Zaman ilerleyip koşullar ilerledikçe bu oran 4 ila 5 litre civarına yükselmiştir. Yine de lipocution ile alınacak olan yağın kişinin fiziksel özelliklerine bağlı olarak belirlenmesi en iyisidir.

Herkes liposuciton yaptırabilir mi?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: kişinin şayet çok yüksek miktarda yağ alınması gereken bir durumu varsa bu aşamada kişinin genel sağlık yapısının yerinde olmasını istiyoruz. Çünkü bazı hastalıkları olan örneğin, kalp, şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan kişilere böyle uygulamaları yapmaktan uzak kalıyoruz.

Vücuda istenilen şekli vermek için liposuction ile alınan yağlar, vücudun ihtiyacı olan başka bölgelerine transfer edilebilir mi?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Çoğu kadında bölgesel yağ fazlalıkları olduğu gibi, bazı kadınlarda da yağ eksikliğine bağlı olarak kontür bozuklukları vardır. Çoğu zamanda bu iki durum aynı anda görülür. Böyle bir problem olduğu zaman, vücuttaki fazla olan yağların liposuction ile alınarak, vücutta ihtiyaç olan kontür eksikliği olan yerlere yağ transferi yapılır. Yapılan bu uygulama ile yağ şekillendirme anlamına gelen liposculpturing, liposhaping olarak ifade edilir. Bu bahsedilen bölgeler, çoğunlukla basen-bel arası, poponun üst kısmı, uyluk iç-orta kısmı ve baldır gibi bölgelerdir. Bu uygulama ile verilecek olan oran, liposuction ile alınan yağ dokusuna bağlı olarak genelde 1 litre civarındadır. Vücuda verilen bu yağ oranının genelde % 40 ila 60 ı birkaç ay içinde vücut tarafından emilir ama kalan miktar hastayı yinede memnun edecek konumdadır.

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, liposuciton zayıflama, kilo verme yöntemi olarak da düşünebilir miyiz?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Liposuction, belli miktarda kilo fazlası olan ve başka zayıflama yollarını denemiş olmasına rağmen bir türlü zayıflayamayan kişiler için, başarılı bir zayıfla yoludur. Bahsettiğimiz bu kişiler genelde, ideal kilolarından 10 ila 30 kilo fazlası olan bireylerdir. Bu tür vakalarda rahatlıkla 10 litrenin üzerinde yağ alınabilme imkânı vardır.

Liposuciton ameliyatından birkaç ay sonra kişilerin 2 ila 3 beden zayıflamaları, liposuctionun diğer zayıflama yollarına alternatif olduğu anlamına gelir mi?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Evet, kesinlikle böyle bir durum söz konusudur. Zira günümüzde liposuction ile kilo vermek, zayıflamak, egzersiz ve diyet yöntemlerine karşı bir alternatif durumundadır. Bunun yanında Liposucitonun siğer zayıflama yollarına öre çok daha kısa sürede ve çok daha yüz güldürücü sonuçlar vermesi de diğer zayıflama yolarına göre daha üstün olduğunu kanıtlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap