You are here: Home // Bebek - Çocuk // Kusmayı Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Kusmayı Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Kusmayı önlemek için ne yapmalı? Bebeğe yiyecekle­ri parçalar halinde vermeye başlayın. Dokuz ay ile bir yaş ara­sında bebeği normal hazırlanmış, yani parçalı yiyeceklere alış­tırmaya başlamak gerekir. Bir yaşını geçtiği halde yiyeceklerini püre halinde almaya devam eden bebekler, parçalı yiyeceklere alışmakta büyük güçlük çekerler. Bebeğin, bütün dişleri çıkma­dıkça parçalı yiyecekleri yiyemeyeceğini sanmayın. Çocuklar dillerini ve dişetlerini kullanarak pişmiş sebzeleri, meyveleri ya da ekmeği ağızlarında çok iyi ezebilirler.

Kimi bebekler, ezilmemiş yiyecekleri yerken öğürürler. Bu gibi durumlara, daha çok ezilmiş yiyeceklerden ezilmemişlere birdenbire geçilmesi bebeğin istemediği yiyecekleri yemeye zorlanması yol açar.
Çocuğu çiğnemeye alıştırmak için iki noktayı dikkate almak gerekir. Geçiş yavaş yavaş olmalıdır. Örneğin ilk verdiğiniz seb­zeleri çatalla ezip oldukça küçük parçalara ayırın ve çocuğun ağ­zını çok fazla doldurmayın. Bebek bu yeni sebzenin yumuşaklık derecesine alıştıktan sonra, parçalama işini yavaş yavaş bıra­kın. Bebeği parça yiyeceklere alıştırmanın başka bir yolu da eli ne örneğin bir havuç parçası tutuşturmaktır. Bebek bunu kendi eliyle ağzına götürür. Çocuklar alışmadıkları tekdirde iri parçalı yiyeceklerin ağızlarına doldurulmasına katiyen tahammül ede­mezler.
Çocuk, bir yaşını geçtiği halde, püre haline getirilmemiş yiyecekler ağzına verildiğinde öğürüyorsa, ya zorlandığı ya da acele edildiği için böyle yapıyordur. Aslında parça halindeki yi­yecekler çocuğu pek rahatsız etmez, fakat zorlanınca yüzünü bu­ruşturur. Zaten sevdiği bir yiyecek olursa gözünü kırpmadan yu­tacaktır.
Öğüren bir çocuğu yola getirmek için üç aşama gereklidir. Önce onu kendi kendine yemeğe teşvik edip cesaretlendirin. Sonra yemeklere karşı çekingenlik duymamasını sağlayın, yani bütün yiyeceklerini iyice ezerek verin. En sonra da parçalan ya­vaş yavaş büyültün. Yemeğin bir zevk haline gelmesini sağlayın-caya kadar haftalar hatta gerekirse aylarca yiyeceklerini püre halinde verin. Bu sürede, et sevmiyorsa, kıyma halinde bile ver­meyin

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap