You are here: Home // Bebek - Çocuk // Kundak Bezlerinin Yıkanması

Kundak Bezlerinin Yıkanması

Sponsorlu Bağlantılar

Kundak bezlerinin yıkanması. Kirlenen bezleri içine atmak için kapaklı bir kova edinin. İki kovanız olursa daha iyi. Birine sadece su koyar çişli bezleri atarsınız; ötekine sabunlu su doldurur ve kakalı bezleri korsunuz: Kakalı bezleri önce tu­valette akıtmalı, ya da üstündeki kakayı eski bir bıçakla sıyırmalısınız.

Bezleri kovadan çıkardıktan sonra, beş dakika sabunlu suda kaynatın. Bezleri suya batırmadan önce sabunun İyice erimiş ol­masına dikkat edin. Kaynama, hem bezleri sterilize eder hem de lekeleri çıkarır. Lekesi çıkmayanlar olursa, bunları ya bir le­ğen içinde çitileyin ya da çamaşır makinesinde tekrar yıkayın. Daha sonra bütün bezleri, suyu tamamen sabunsuz çıkana ka­dar iyice çalkalayın. Bebeğin cildini tahriş edecek sabun izleri­ni tamamen temizlemek için genellikle bezleri üç kere çalkalamakla da yetinebilirsiniz.
 
Bezleri kaynatmak zor geliyorsa ve çocuğunuzun cildinde pişik olmuyorsa, bunları doğrudan doğruya elde veya makinede yıkamanız ve sonra iyice durulamanız da kâfi gelir. İdrarda bu­lunan bazı bakteriler, amonyak meydana getirir ve bu ciltte pi­şiklere yol açabilir. Sadece yıkama, bakterileri yok etmez. Bu ba­kımdan kaynatmanın yararı vardır. Eğer bezleri kaynatmayacaksanız, o zaman çalkalama suyuna antiseptik bir madde koyma­lı ve bakterileri böylece yoketmelisiniz. Hangi antiseptiği kul­lanacağınızı doktorunuza sorarsınız.
Bakteri yokedici en İyi antiseptik güneştir. Bezlerini güneş­te kurutursanız, bebeğiniz pişik tehlikesiyle karşılaşmaz. Ayrı­ca, bebeğin idrarla ıslanan bütün giyeceklerini, geceliklerini, pi­jamalarını, lastik donlarını ve yatak çarşaflarını da güneşte ku­rutun.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap