You are here: Home // Estetik // Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak Estetiği Ameliyatı

Sponsorlu Bağlantılar

 Genel olarak kepçe kulakların düzeltilmesi, eksik kıvrımların şekillendirilmesi ve boyutu büyük kulakların düzeltilmesi adına kulak estetiği yapılmaktadır. Kulak gelişimini 6 yaşına kadar tamamladığı için kepçe kulak ameliyatları 6 yaştan itibaren yapılabilmektedir. Bu yaşlardan itibaren yapılabilmesine rağmen, bu ameliyata 20li yaşlarda sık rastlanmaktadır.

Kepçe kulak problemine sahip erkekler kısa saç kullanmayıp, genellikle uzun saç tercih ederler. Çünkü kulaklarından görüntü açısından rahatsızlık duyarlar. Aynı şekilde bayanlarda görüntü açısından saçlarını açık bırakıp toplamaktan kaçınırlar. Kulak ameliyatları genel olarak lokal anestezi altında yapılır. Ancak hastanın çocuk olması durumunda genel anesteziye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı

AMELİYAT SÜRECİ

Operasyon yaklaşık olarak 1.5 ve 2 saat sürer. Komplike olgularda ise işlem daha uzun olabilmektedir. Kulaktaki sorunun niteliğine göre ameliyatın tekniği değişebilmektedir. Bu ameliyat kulak arkasında yapıldığı için gözle görülür bir iz kalmaz. Kulak arkasından kesi yapılıp kıkırdak dokuya ulaşılır. Kıkırdak dokudan belli başlı bölümler çıkarılabilir ya da doku çıkarılmayıp hafif bir törpüleme işlemi yapılabilir.

Kulağın anatomik yapısına herhangi bir zarar vermeden kulağın geriye katlanılması işlemi yapılır. Yeniden açılmasını önlemek amacıyla kalıcı dikişler konulur. Son olarak cilt dikişleri yapılır. Ameliyattan sonra kulağın arkasından kesiler yapıldığı için herhangi bir iz meydana gelmez. Hastaya hafif baskılı bandaj takılır.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyattan sonra hastaya baskılı pansuman yapılır. Bu son derece önemli bir uygulamadır. Kulak çok kanlanan bir organdır. Baskılı pansumanla ameliyat sonrası dokularda kan sızması engellenir. Kulakta birkaç boyunca ağrı gelişebilir. Bu şikayetler ilaçla engellenmektedir.

Yaklaşık 5 gün sonra sargılar çıkarılıp hafif bir pansumanla kulaklar sarılır. Sargılardan sonra özellikle geceleri tenisçi bandajının takılması önerilir. Bandajı gündüz kullanmak kulağın daha iyi muhafaza edilmesini sağlar. Dikişler eriyen türden olup, bir hafta içinde kaybolur. Ameliyat sonrası bir hafta sürece ödem olması doğaldır. 1.5 ay süreyle kulağın bükülmesi gibi bir aktiviteden kaçınılması doğru bir yaklaşım olacaktır. Yetişkinlerde normal hayata bir hafta içinde dönülebilir. Çocuklar da bir hafta sonra okullarına dönebilir, fakat aktivitelerinde dikkatli olmaları önem taşır.

 

KEPÇE KULAK AMELİYATI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Hangi yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir?

Kulak gelişimini 6 yaşında büyük miktarda tamamlar. Yani 6 yaşından itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılması uygundur. Çocuklarda genel anestezi altında yapılırken, yetişkinlerde lokal anestezi kullanılmaktadır. Ameliyatın ileriki yıllarda yapılmasının sonucu olumlu yada olumsuz etkilediği düşünülmemelidir.

Kulak estetiğinin ardından iz kalabilir mi?

Kulağın arkasından kesi yapıldığı için gözle görülebilen bir iz olmaz. Kulak arkası çabuk iyileşen bir yer olduğu için belirgin olmayan bir iz kalabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatının kulak zarına ya da işitmeye bir zararı var mıdır?

Kulak ameliyatı dış kulakla alakalı bir ameliyat olduğu için kulak zarına ya da işitmeye bir zarar vermez.

Ameliyatın ardından ağrı olur mu?

İlk gün hafif bir ağrının olması doğaldır. Bunun yanı sıra, baskılı pansuman ve sargı sonucunda hastanın alın kısmında bir ağrı olabilmektedir.

Ameliyatın ardından ameliyat geçirildiği fark ediliyor mu?

Ödem indikten sonra kulaklar doğal bir görüntüye erişir. Bunun için ameliyattan sonra bir hafta geçmesi gerekir.

Dikişler ne zaman alınmaktadır?

Operasyon esnasında eriyebilen dikişler kullanıldığı içini dikiş alınması söz konusu değildir. Ameliyattan bir hafta sonra dikişler kendiliğinden erimeye başlar. 2-3 hafta içinde ise tamamen kaybolur.

Ameliyatın ardından ne zaman banyo yapılmaya başlanabilir?

Ameliyatın ardından bir hafta sonra banyo yapılabilmektedir. ilk banyo ılık suyla yapılmalı ve kısa süreli olmalıdır.

Saç bandının takılma süresi ne kadardır?

Kalıcı dikişlerle kulakların şekillendirilmesinin ardından, iyileşme döneminde saç bandının bir ay takılması önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap