You are here: Home // Bebek - Çocuk // Küçük Bebekler İçin İçecek Su Ve Vitaminler

Küçük Bebekler İçin İçecek Su Ve Vitaminler

Sponsorlu Bağlantılar

VİTAMİNLER VE İÇECEK SU
KÜÇÜK BEBEKLER İÇİN VİTAMİN
 Bebeklerin C ve D vitamini bakımından takviyeleri ge­rekir.  Çocuklara verilen inek sütü ve katı yiyecekler az miktarda C ve D vitamini ihtiva eder. Bazı buharlaştırılmış ya da pastörize sütler D vitamini bakımından zenginleştirilmiştir.
Anne bol miktarda sebze ve limon, portakal, mandalina gibi meyveler yiyorsa sütü Ç vitamini bakımından zenginleşir. Fakat D vitamini bakımından değil…
Şimdiye kadar D vitamini balık yağı, C vitamini ise porta­kal suyu olarak veriliyordu. Fakat balıkyağının ağır bir kokusu vardır ve elblselerdeki lekeleri çıkmaz. Çok küçük bebeklerin mideleri de portakal suyunu kabul etmez. Bu bakımdan kimi dok­torlar, piyasada satılan D, C ve A vitamini karışımlarını tavsiye ederler. Bu vitaminlerle birlikte verilen damlalıklar bazen dere­celidir. Bu sayede doğrudan doğruya bebeğin ağzına (mamadan önce) istediğiniz miktarda vitamin damlatabilirsiniz.
Doktora danışma imkânından yoksunsanız, bir aylık olduk­tan sonra bebeğinize yaz-kış günde 10 – 15 damla vitamin vere­bilirsiniz.
 Portakal suyu. Bebek birkaç haftalık olunca doktoru­nuz, günlük besinine portakal suyu ilâve etmenizi söyleyecektir. Bunun İçin taze sıkılmış portakal suyu kullanın.
Çocuğa fazla acı gelmemesi için, portakal suyuna başlan­gıçta yarı yarıya kaynamış su katılır, ilk gün bir kahve kaşığı portakal suyu, bir kahve kaşığı su karışımı verin, ikinci gün bu miktarı iki misline çıkartın: Yani iki kahve kaşığı portakal suyu İki kahve kaşığı kaynamış su. Üçüncü gün bu karışımı üç misline yükseltin. Bu miktar, 25 gram portakal suyu ile 25 gram su karışımı oluncaya kadar, böyle devam edin, sonra su miktarını azaltarak birkaç gön içinde 50 gram saf portakal suyu vermeye başlayın. Portakal suyunu süzerek içindeki liflerin emziği tıka­masını önleyin. Portakal suyunu biberonla vermek ve banyodan önceki saati seçmek yerinde olur: Bu saatte çocuk uyanmış ve acıkmıştır. Portakal suyu sabırsızlanmasını önler.
Portakal suyunu, çocuğa vereceğiniz zaman hazırlayın; çün­kü bekletildiği takdirde, hava ile temas ederek, vitaminlerinin bir kısmını kaybeder. Portakal suyunu katiyen ısıtmayın, oda ısısın­da verin. Isıttığınız takdirde C vitaminlerini yok edersiniz.

Bebeklerin çoğu, kolay sindirdikleri portakal suyunu çok se­verler. Kimileri de kusup çıkarırlar. Çok azı da hiç hoşlanmaz ve püskü.iür. Pek ender olmak şartıyle kimi çocukların da por­takal suyu yüzünden ürtiker oldukları görülmüştür. Başlangıçta portakal suyundan hoşlanmayan bebekler, zamanla buna alışırlar. Ürtiker dediğimiz kırmızı benekleri görür görmez portakal suyu­nu kesmek hatalıdır. İlk aylarda sık sık görülen bu olaya pek en­der olarak portakal suyu yol açar.
Şu ya da bu sebeple bebeğinize portakal suyu veremiyorsanız, domates suyu ya da bir C vitamini karışımı verin. Domates suyu, C vitamini bakımından portakal suyu kadar zengin değildir, dolayısıyle günde bîr ya da iki kere 100 gram, yani portakal suyunun iki ya da dört misli domates suyu verebilirsiniz. Ne ya­zık ki, portakal suyundan hoşlanmayan bebeklerin çoğu domates suyunu da sevmez. Her iki suyu da içmeyen bebeklere demin söylediğim gibi C vitaminini ilâç olarak verebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap