You are here: Home // Bebek - Çocuk // Kolik Tedavisi

Kolik Tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Kolik tedavisi.

 Bebeğiniz şancılıysa, her şeyden önce bu durumun ona hiç bir zararı dokunmayacağını bilmelisiniz. Hat­ta aksine, bu krizler, diğerlerine kıyâsla daha çabuk gelişen bebeklerde görülür. Yavrunuz böyle nöbetler geçiriyorsa, üç ayda hatta belki daha da önce  iyileşeceğine emin olabilirsiniz. Soğukkanlılığınızı korur ve sabrınızı silâh olarak kullanırsanız, savaşı yarı yarıya kazanmış olursunuz. Bu davranışınız bebeğin krizlerden çabucak kurtulmasına yardım eder.

Bu tip bebeklerden bazıları sakin bir atmosfer içinde bulun­duklarında daha rahat ederler, sessiz bir odada daha kolay uyur­lar. Bunları fazla sarsmadan kucağınıza alırsanız, kendisiyle tatlı bir sesle konuşursanız, yanına yabancıları sokmazsanız, gürültü­lü yerlerde gezdirmez ve hoplatıp sıçratmazsanız, hatta şehirde oturuyorsanız, sokağa çıkarmazsanız, bebeğin sükunet bulması­na yardımcı olursunuz. Tabiî bu bebekler de ötekiler gibi insan içinde bulunmaya, sevilip okşanmaya ve tatlı sözler işitmeye ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin bu ihtiyaçları azamî yumuşaklık, tatlılık ve sükûnetle karşılanmalıdır. Bu arada yemeklerden son­ra gaz çıkarmasına dikkat etmeli ve durumu hakkında sık sık doktora başvurmalısınız.
 
İstediğiniz anda doktora başvurabilecek durumda değilse­niz, ne yapacaksınız? Sancılı bebekler karın üstü yatırıldıkları zaman rahat ederler. Hele dizlerinizin üstüne bîr sıcak su torba­sı koyar, çocuğu da yüzükoyun torbanın üzerine yatırıp sırtını ovalarsanız daha iyi olur. Çocuğun bir yerinin yanmasını önle­mek için, sıcak su torbasının üzerini bir bezle örtün, Kolik çok şiddetlendiğinde, sıcak suyla lavman yapmak da iyi sonuç verir. Fakat bu usule ancak çok ciddî vakalarda ve pek seyrek başvur malısınız. Nöbet sırasında bebeği kucağıma alıp gezdirmeli veya sallamalı mıyım? Böyle yaparsam bebek şımarır mı? diye düşün­meyin. Bu tehlikeden artık eskiden olduğu kadar korkulmuyor. Ağladığı zaman çocuğu biraz okşarsanız, sıkıntısı geçtikten son­ra aynı şeyi tekrarlamadığınızda, çocuk şımarmaz. Babasının ya da annesinin kucağında bir parça sallanmak bebeğe sıkıntısını unutturuyorsa, böyle yapmakta tereddüt etmeyin. Fakat okşandı­ğı, kucağa alındığı ve sallandığı zaman da susmuyorsa, o zaman boşuna uğraşıp çocuğu bu davranışlara alıştırmayın. Bu kadar küçük bebeklere teskin edici ilâçlar, doktor tavsiyesi olmadan ve sık sık verilmemelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap