You are here: Home // Moda // Kıyafetlerinz için Pratik Tavsiyeler

Kıyafetlerinz için Pratik Tavsiyeler

Sponsorlu Bağlantılar

Kauçuk eşya:
Zaman zaman kauçuk eşyaları şaplı suya batır’tsanız ömür­lerini uzatmış olursunuz.
Kauçuk eşyaları temizlemek için, bir kumaşı parafine ba­tırdıktan sonra, bir mutfak temizleme tozuna banınız, kauçuk eşyayı bununla ovunuz ve sonra temiz suda çalkalayınız.
KAUÇUK ELBİSELER:
Bir süre kullanılmamış olan kauçuk elbiseleri yumuşatmak İçin, içine yüzde iki amonyak katılmış yağmur suyuna batırm ve bir müddet bu su içinde bıraktıktan sonra, asıp kurutun. Çoğu zaman çıkmamakta ısrar eden beyazımsı lekeleri çıkarmak için de sirke ile yıkayın; çoğunlukla iyi sonuç verir bu…
Fötr şapkalar:.
Solgun nüanslı fötr şapkaları temizlemek için, yarı yarıya tuz ile mısır ununu karıştırınız. Şapkayı temiz bir kâğıt üstüne koyunuz ve ipekli bir kumaş yardımıyla, bu karışımı bastıra­rak sürün şapkaya. Karışımın rengi kirlenince, şapkayı iyice fırçalayın.
ERKEK ŞAPKALARI:
Beyin fötr şapkası daha uzun zaman giyilebilir ama, ter­den lekelenmiş olan kenar kurdelası ve tabii onun çevresindeki fötr var! Bir daha sefere şapka aldığınızda, bu derdi daha başından halledin. Şapkanın iç kenarındaki deri ile şapka ara­sına, üç dört tane selofan koyun; bu, terin kurdelaya ve şapkanın kumaşına ulaşmasına engel olacaktır.

elbise  modelleri

Ayakkabılar:
AYAKKABILARINIZI NE ZAMAN SEÇMELİSİNİZ?
MaSazadan ayakkabı almaya öğleden sonra, hattâ akşamadoğru gitmelisiniz. Size garip gelecek ama, sabah vakti ayak­larınız daha küçük ve daha dardır.
GICIRDIYAN AYAKKABILAR:
Bir kaba zeytinyağı koyun ve ayakkabıyı 24 saat orada tu­tup ıslatın. Kurulayın ve yağı almak üzere, pabuçlarınızı oit gazete kâğıdı üstüne koyun.
AYAKKABILARINIZI SU GEÇİRMEZ YAPMAK İÇİN:
Çok basit olan ve ayakkabıları su geçirmez yaptığı söyle­men şu formülü deneyebilirsiniz. Sıcak su içinde 50 gram ko­yun içyağı eritin. 50 gram ketenyağı ilâve edin, 1 gram da terebantin. Elde ettiğiniz bu sıvıyı daha sıcakken sürün ayakka­bıların üzerine.
DERİYİ YUMUŞATMAK İÇİN:
Petrol pabuç ve ayakkabıların nemden dolayı sertleşmişlerilerini yumuşatır ve onu eğilip bükülebilir ve yumuşak ya­par; tıpkı yeniyken oldukları gibi…
KAUÇUK BOTLARI KURUTMAK İÇİN:
Kauçuk botların içini kurutmanın ne zor olduğunu herkes bilir. İşte bize söylenmiş olan ve belki de etkili olabilecek bir küçük bir formül. Sadece bir gazeteyi buruşturup sokun bot­ların içine. Gazete kâğıdı, saatlerce ve hattâ günlerce botların içinde kalan nemi çabucak yokeder.
AYAKKABI BAĞLARI İÇİN:
Eğer ayakkabı bağınızın ucundaki demircik düştüyse, bağı renksiz bir tırnak cilasına batımı ve bükün uçlarını. Cila kuruyunca bağ kolayca geçecektir deliklerden.
AYAKKABILARINIZIN TABANINI UZUN ÖMÜRLÜ KILMAK İÇİN:
Pabuçlarınızın tabanını boyatın, daha uzun ömürlü ola­caklardır. Eski ayakkabılar için, tabanları üç kere boyayınız. Her boyayı 48 saat kurumaya bırakın. Yeni ayakkabıların ta­banını önce zımpara kâğıdı ile ovun; böylece boya daha iyi nüfuz eder deriye.
AYAKKABI KILIFLARININ TABANLARI:
Ayakkabılarınızın kauçuk kılıfları eskir de kayganlaşırsa abanlanna aralıklı olarak, baklava şeklindeki veya daha iyisi tlakları yamamakta kullanılan yuvarlak parçalardan yapıştı-ın. Bu şekilde tamir edilen tabanlar bir süre daha gider ve uz üzerinde daha az kayar.
AYAKKABILARI TEMİZLEMEK İÇİN: Önce, pabuçlarınızı lekeleyecek olan çamurları alıp, sonra süte batırılmış bir sünger ile yıkayın ve kurutun.
Öte yandan, 1 dirhem zeytinyağı, 1 dirhem sirke, 1 dirhem Is karası ve 1 dirhem de melası iyice karıştırın. Bir fanila yar­dımıyla, keçi derisinden ve deri ayakkabıları iyice ovun bu ha­murla. Pabuçlar böylece yumuşak ve parlak kalacaklardır. Bu macunu serin bir yerde saklayın.
BEYAZ AYAKKABILARI TEMİZLEMEK İÇİN:
Beyaz ayakkabılarınızı temizlemek için, gelişi güzel bir Kumaş ya da bez yerine, eski püsküllerinizi kullanın.
SÜET PABUÇLAR:
Süet pabuçları sakın ıslakken fırçalamayın. Bırakın Kurusunlar ve sonra küçük bir tel fırça ya da telle fırçalayın.
KAHVERENGİ PABUÇLARIN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN:
Kahverengi pabuçları çiğ patates ile ovarsanız siyahlaşırlar. Bu işi ayakkabının her tarafına ve dikkatlice yapmak ge­rekir. Bundan sonra siyah cila sürün. Aynı sonucun, patates kaynatılmış suyla da elde edildiği söylenir.
KAUÇUK TOPUKLARI YENİLEMEK İÇİN: Bir parça tutkalı sirke içinde eritin ve bu koyu macunu, eşitlemek üzere, kauçuk topuğunuzun üstüne koyun. Tutkal İyice kuruyunca, topuğunuz bir müddet daha gider.
Pamuk veya yün mü?
Pamuğu, keteni ve ipeği ya da yünü tanımak İçin kullanılan en iyi yol şudur: kumaştan ufak bir parça kesilir, sonra bir mum alevinde bir bir yakılır iplikler. Yün ve İpek güçlükle yanar, ve etrafa garip bir yanmış boynuz ya da tüy kö­tüsü salarak, küçük bir kömür meydana getirirler; pamuk, keten v.s. gibi bitkisel iplikler kolaylıkla yanar, ne artık ne de koku bırakır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap