You are here: Home // Estetik // Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

 Peeling bir cilt yenileme işlemidir. Kimyasal peeling ise asit ile cildin uyarılarak soyulmasından oluşur. Cilt yüzeyine yapılan bu uygulama sayesinde ölü derilerden uzaklaşılır. Bu sayede kan dolaşımı hızlanır ve yeni canlı hücreler üretilmeye başlanmış olur. Cildin cansızlığından kaynaklanan akneler ve fazlaca açılmış gözeneklerde temizlenme sağlanır. Bu yöntem ile cildin üst kısmını kaplayan epidermis tabakası soyulur. Daha sonra da epidermisin altında gelen tabaka uyarılır. Uyarılan alt tabak ise yeni bir oluşum yapmaya ve üst tabakayı yenilemeye zorlanır. Cilt bu sayede daha parlak görülür. Canlı bir tene sahip olduğunuz herkes tarafından fark edilir. Kırışıklarınızdan arınmış olursunuz. Etki derecelerine göre kimyasal peelingler sınıflandırılmıştır. Buna göre daha yüzeysel etki gösteren peelingler: glikolik asit, AHA, AFA gibi peelinglerdir. Etki yüzeyi fazla olan peelingler ise: TCA ve fenol adı verdiğimiz peelinglerdir. Kimyasal peeling ince kırışıklıklar için, akneye, cilt lekelerine, kuru veya güneşten zarar görmüş ciltlere uygulanabilmektedir. Gözaltına, dudak çevresindeki derin çizgilere uygulanmaz. Çünkü bir etki sağlamaz. Sıkılaştırma gibi bir özelliği de yoktur. Sıkılaştırma işlemi farklı bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling Nedir

AHA dediğimiz yöntemin diğer adı ise alfa hidroksi asittir. Yüzeysel peeling için sıkça kullanılan bir yöntemdir. AHA bazı meyvelerin içinde bulunmaktadır. Bir tür meyve asitidir. Özellikle de şeker kamışından alınabilir. AHA bir glikolik asittir. Glikolik asitin molekülünün yarıçapı çok daha küçüktür. Bu nedenle cildin en derin yerlerine ulaşabilmektedir. Epidermisi kaldırarak yeni bir cilt oluşumuna zorlamaktadır. Kontrollü bir peeling söz konusudur. Glikolik asit en yaygın peeling uygulamasıdır. Glikolik asit ile peeling seansları kişiden kişiye göre değişmektedir. Fakat ortalama olarak beş ve daha üstü seanslar ki hafta gibi zaman aralıkları ile yapılmaktadır. İşlem sonrasında gerekli olan bazı nemlendiriciler veya güneşten korunma yolları size doktorunuz tarafından anlatılacaktır.

TCA yani trikloroasetik asit orta derinlikteki peelingi ifade eder. Hitap ettiği sorunlar kırışıklıklar, yüzeysel lekeler, pigmentasyon sorunları ve akne problemleridir. Uygulama sonrasında gelişen sorunlar daha kolay halledilebilir.

Kimyasal peeling uygulamasından önce doktorunuz sorununuzun tam olarak ne olduğunu ve hangi yöntem ile tedavi edilebileceğini tespit eder. Genelde tedavi öncesinde vitamin A ile ilaç tedavisine alınır. İlaç olarak buraya retinoik asit sürülür. Bu asit üst tabakayı inceltir. Özellikle de TCA’ da kullanılacak solüsyonunun eşit ve derin olarak cilde yayılmasını sağlar. Eğer retinoik asit ile ön tedavi olmazsa AHA kremi de sürülebilir. AHA peeling uygulamasında yanma, batma ve kabarma hatta nadir de olsa kabuklanma bile olabilir. Bu oluşumların nedeni cildin tedaviye adaptasyon süreciyle alakalıdır. Tedavi sonrasında güneşle temas kurulmaması çok önemlidir. TCA pelin bazı ciltte bazı renk değişimleri görülebilir. TCA tedavisinde genel olarak kabuklanma ve deri kalkması gibi durumlar söz konusu olacaktır. Tedavi devam ettikçe ve cilt tedaviye alıştıkça sorunlar ortadan kalkacaktır. Bu aşamaların hepsinde doktorunuzun size önerdiği veya söylemiş olduğu uyarıları can kulağı ile dinlemeniz tedavinin seyrinde olumlu gelişmeler yaratacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap