You are here: Home // Bebek - Çocuk // Kimi Bebekler Biberondan Daha Çabuk Kesilebilir

Kimi Bebekler Biberondan Daha Çabuk Kesilebilir

Sponsorlu Bağlantılar

Kimi bebekler biberondan daha çabuk kesilebilir. Par­mağını emmeyen, yani emme güdüsünü meme ya da gayet az biberon emerek tatmin eden bebekler, sekizinci aydan sonra bi­berondan kesilecek duruma gelirler. Bu tip çocuklar biberondan âdeta sıkılırlar. Biberondaki sütün yarısını içer, yarısını bıraka­rak emziğiyle oynamaya başlarlar. Çocuk eğer anne memesi alı­yorsa, emme süresini kendiliğinden kısaltır, fakat bardakla süt verildiğinde İştahla sonuna kadar içer.

 Çocuğunuz memeye ve biberona kayıtsız kalmaya başladıysa, artık bardağa geçmenizin zamanı gelmiş demektir.Buna karşı kimi bebekler emme güdülerini bir türlü tatmin edemezler. Meme ya da biberonu uzun süre emdikten sonra da parmaklarını emmeye devam ederler. Böyle bebekler, on aylık oldukları zaman bile hâlâ biberona bayılırlar. Katı besinlere il­tifat etmeyen bu tipte bir bebeğin eline biberonu verdiğimizde, iştahı yeniden açılmış gibi olur, biberonu hırsla emer, bir yan­dan da keyif sesleri çıkarır. Sonraki öğünde maması önüne fin can ya da bardakla gelince de mamaya âdeta bir güvensizlik ifa­desiyle bakar. Bardaktan ya bir ya iki yudum îçirebilirsiniz; ge­risini elinin tersiyle iter.

 Kendinizi çocuğun ihtiyacına göre ayarleym. Çocuğa beşinci aydan itibaren her gün bardakla birkaç yudum süt ver­diğinizi farzedeiim. Çocuk böylece her gün berdak denemesi ya­parak sekiz-dokuz aylık olunca, durumunu bir gözden geçirin. Bi­berondan sıkılmış gibi görünüyorsa ve bardaktan içmek hoşuna gidiyorsa, bardağını her gün biraz daha fazla doldurun. Böylece biberon içindeki süt miktarını da azaltmış olursunuz. Bundan sonraki aşamada en az ilgi duyduğu saatteki biberonu kaldırın. Aradan iki hafta geçince bir biberon daha kaldırırsınız. Kimi be­bekler akşam biberonunundan, kimileri de sabahkinden en geç vazgeçerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap