You are here: Home // Bebek - Çocuk // Katı Yiyeceklere Başlarken Nelere dikkat Edilmelidir?

Katı Yiyeceklere Başlarken Nelere dikkat Edilmelidir?

Sponsorlu Bağlantılar

Sabırlı olun, bebek yavaş yavaş alışacaktır.

Doktoru­nuz, kafi yiyeceklere önce çok az miktarla başlayıp, sonradan bunu yavaş yavaş arttırmanızı tavsiye eder. Çocuğun yeni yiye­cekten tat almasını sağlamak için bu usule baş vurulur. Acele etmeniz gerekmez; lezzetini alıncaya kadar tattırın yeter. İlk kez katı yiyecek verilen çocuğun görünüşü hem gülünçtür, hem de acınacak gibidir. Kendisine verdiğiniz bu yeni yiyeceği hiç sevmediğini açıkça belli eder. Sakın kızmayın, çünkü bebek için o anda herşey yenidir: yiyeceğin tadı, sertliği, hatta kaşığın kendisi… Çocuk emdiği zaman süt, gerekli yere kendiliğinden gider. Fakat herhangi bir yiyeceği dilinin ucuyle yakaladıktan sonra, ağzının içine alması henüz kolay değildir. Dilini emer­ken yaptığı şekilde, acemice arkadan öne doğru damağına bas­tırır, çorbanın ya da pürenin büyük kısmı da dudaklarının arasın­dan fışkırıp çenesinden aşağı süzülür. Ağzından çıkardıklarını kaşıkla yakalayıp tekrar verirsiniz. Bunun da bir kısmı dışarı fır­lar.

Cesaretiniz kırılmasın, çünkü bir kısmı midesine gitmiştir bile. Sabırlı olun; çocuk çok kısa zamanda bu işin de ustası ola­caktır. Tükürdüğü zaman yemeği sevmediğine karar vermeyin.ilk katı yiyeceği hangi beslenme saatinde vermeli? Bunun önemi yoktur. Fakat iştahının en az olduğu beslenme saatinde vermemeye dikkat edin.

 Hangi tahıl unlarını seçmeli?
Doktor, bebeğin doğuş­tan allerjik tabiatta olduğundan endişe ederse buğday unundan kaçınarak pirinç, yulaf, mısır ya da arpa ununu tavsiye edecek­tir. Karışık un.kullanmamak da ihtiyatlı bir davranıştır.
Sütle pişirilen unlu mamayı başlangıçta alışagelenden biraz daha sulu hazırlayın. Çocuk bu yemeği fazla yabancı bulmayacak ve yutmakta daha az güçlük çekecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap