You are here: Home // Estetik // Karın Estetiği (Abdominoplasti)

Karın Estetiği (Abdominoplasti)

Sponsorlu Bağlantılar

Abdominoplasti, karın bölgesindeki derinin fazlalık olarak katlanması ve fazlalık yağların birikerek karın bölgesindeki sarkma meydana gelmesi ile ortaya çıkan karın deformasyonunu yok etmek için yapılan estetik cerrahi operasyonlardan biridir.
Karın estetiği operasyonu, genelde karnın sarkmış olan görüntüsünü düzeltmek amacıyla yapılır. Yapılan operasyon sonunda kişinin karnının alt kısmında kalıcı bir iz kalır ancak bu izin boyutu, belirginliği kişiden kişiye değişir ve zamanla netliği azalır.

Abdominoplasti için en iyi adaylar

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatı için en uygun adaylar, karın bölgesinde çeşitli sebeplerden meydana gelen sarkmaları, kırışıklıları yok etmek için yapılan egzersizler, diyetler, kremler uyguladığı halde, olumlu sonuçlar alamayan ve karın deformasyonlarını gideremeyenlerdir. Karın germe estetiği, hem kadınlar hamda erkekler için yapılabilen bir estetik ameliyattır. Karın germe estetiği, daha çok doğum yapmış kadınların, doğumdan sonra karnında meydana gelen yağ fazlalığı, fazlalık olan deri sarkıklığını gidermek için tercih edilir. Bunun yanında aşırı kilo almış ve ardından hızla zayıflamış kişilerde, karın bölgesinde gözle görülür rahatsız edici deri sarkıklığının onarımı içinde yapılabilmektedir. Uygulanan karın germe estetik ameliyatı sonrasında, karın bölgesindeki bütün deformasyonlar yok edilerek, düz ve gergin bir karın meydana getirilir.

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatının ertelenmesi veya yapılmaması gereken kişiler, fazla kilolu olup da diyet yaparak fazla kilolardan kurtulmayı planlayan kişilerdir. Aynı zamanda hamile kalmayı planlayan kişilerde, estetik karın germe ameliyatını, doğumdan sonra ileri bir zamana ertelemelidirler. Şayet daha önceden karın bölgesinden bir ameliyat geçirilmiş ise doktora mutlaka bu bildirmeli ve önceki operasyona ait ameliyat izleri gösterilmelidir. Doktorunuzu karnı bölgenizi inceleyerek, karın germe ameliyatının yapılıp yapılamayacağını veya yapılırsa sonrasında yeni ameliyat izlerinin ne gibi bir görüntü sergileyeceğinizi size bildirecektir.

Abdominoplasti operasyonu sayesinde, kişinin karın bölgesindeki bütün sorunlar giderildiği için, kişinin kendine olan güveni yerine gelir.

Bütün ameliyat türlerinde olduğu gibi, karın germe ameliyatında da bazı riskler vardır. Örneğin anesteziye bağlı riskler ve karın germe estetiğine özel bazı riskler olabilir. Bunların yanında yara yerlerinde enfeksiyonlar, operasyonun olduğu sahada kan ya da vücut sıvılarında birikim, yaraların kötü şekilde iyileşmesi gibi riskler yaşanabilir. Bu tür komplikasyonların görülme ihtimali çok düşüktür ancak gerçekleşse bile önlenme ve tedavi edilme ihtimali vardır. Bu tür riskleri doktorunuzla ameliyat öncesi görüşmeli ve değerlendirmelisiniz.

Estetik karın germe ameliyatının planlanması

Cerrahınız, ilk muayene esnasında genel sağlık bilgilerinizi, karın bölgenizdeki deformasyonu, fazlalık deri ve yağ kapasitesini değerlendirir. Sürekli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları ve dozajlarını doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz. Ayrıca sigara kullanıyorsanız, doktorunuza bu konuda da bilgi vermelisiniz. Zira akabinde doktorunuz sizden sigarayı ameliyattan 2-3 hafta önce bırakmanızı ve ameliyattan sonrada-23 hafta hatta 1 ay içmemenizi önerecektir. Çünkü sigara kullanımı, ameliyatın başarılı geçmesini ve ameliyat sonrası iyileşme döneminin hızlanmasını, yavaşlamasını etkilemektedir. Karın bölgenizdeki deformasyonun tam olarak nerde olduğunu, ne kadar bir alanı kapladığını doktorunuzla birlikte değerlendirirsiniz. Çünkü sadece göbek altındaki bölgede fazlalık yağ depolanması varsa mini karın germe ameliyatı yapılabilir veya liposuction yani yağ çekme işlemi yapılabilir.
Ardından doktorunuz karın germe ameliyatınızın süresi, anestezi tipi, ameliyatın maliyeti gibi konuları size aktaracaktır. Ülkemizde bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi estetik ameliyatları sosyal güvenceler karşılamaz. Bu sebeple ameliyatın maliyetini kendiniz karşılayacağınız için, estetik ameliyat fiyatı hakkında doktorunuzla detaylı görüşmelisiniz.

Estetik karın germe ameliyatı öncesi hazırlık dönemi

Doktorunuz karın germe ameliyatı öncesinde uygulamanız gereken, yeme-içme, ilaç kullanma, sigara ve alkol kullanma konularında sizi uyaracaktır. Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken bu hususlar ameliyatın başarısı açısından son derece önemli olduğu için, doktorunuzun bu tür tavsiyelerine mutlaka riayet etmelisiniz.
Karın germe estetik ameliyatına girmeden 2-3 hafta öncesinden sigara içiyorsanız mutlaka bırakmanızı ve ameliyattan çıktıktan ortalama 3-4 hafta da asla içmemenizi tembihleyecektir.
Ameliyat öncesinde ve sonrasında zor bir diyete kesinlikle başlamamanızı konusunda sizi uyaracaktır.
Ameliyat öncesinde soğuk algınlığı gibi herhangi bir hastalığa yakalanırsanız, estetik karın germe ameliyatını erteleyecektir.
Estetik karın germe ameliyatı sonrasında hastanede kalma süreniz ve yanınızda bir refakatçi almanız konularında bilgi verecektir.

estetik karın germe ameliyatı

Estetik karın germe ameliyatı

Estetik karın germe ameliyatı çoğunlukla genel anestezi ile yapılmaktadır. Genel anestezi yapılırsa bütün ameliyat süresi boyunca derin bir uykuda olursunuz. Ancak bunun dışından doktorunuz uygun görürse ve sizde onaylarsanız sedasyon ve lokal anestezi ile birlikte estetik karın germe ameliyatı olabilirsiniz. Bu tür anestezi yöntemleri ile ameliyat süresince uyanık olursunuz ancak ağrı ya da acı hissetmezsiniz.
Klasik karın germe ameliyatı yani bütün karın bölgesinin gerilmesi, düzeltilmesi gereken ameliyat süresi genelde 2 ila 5 saat arasında sürebilir.
Ancak sadece göbek altı yani mini karın germe ameliyatı yapılacaksa 1-2 sat içinde ameliyat sonlanır.
Estetik karın germe ameliyatında, fazlalık olan deri ve yağlar alınır ve göbek deliği korunarak kalan sağlam ve deforme olmamış karın derisi tekrar dikilir.
Ameliyatın yapıldığı alanda kan ya da vücut sıvısı birikmesin diye drenler konulur ve ardından kesilerin hepsine dikiş atılır ve gerekli pansumanları da yapılarak ameliyat sonlandırılır.
Mini estetik karın germe ameliyatında ise göbek deliğine hiç müdahale edilmeden operasyon tamamlanır ve daha kısa süren bir ameliyattır. Genelde göbek deliğinden aşağıda olan bölgede deformasyon olan kişiler için uygulanır.

Estetik karın germe ameliyatı sonrasındaki dönem

Estetik karın germe ameliyatı sonrasında, karın bölgesinde normal olarak bir miktar şişlik ve ağrı olabilir. Ancak bu şişlikler zamanla geçecek ve ağrılar da doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesiceler kullanılarak çözülecektir. Konulan direnler 3-5 gün arasında çıkarılır. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde ameliyat sonrası hastanede yatış süreniz birkaç gün olacaktır. Doktorunuz hastaneden çıktıktan sonra karın bölgesine nasıl pansuman yapacağınızı gösterecektir. İlk birkaç gün dik durmakta zorluk çekebilirisiniz ancak bu yürümenize engel olmayacaktır. Bunun yanında size uygun bir korse tavsiye ederek daha rahat etmenizi sağlayabilir. Ameliyat sonrası özellikle ilk bir ay kesinlikle ağır egzersizlerden uzak durmanız gerekir. Ameliyatın ardından ilk 3 ila 6 ay kadar ameliyat izleri gözünüzü çok rahatsız edebilir ancak unutmayın ki bu izler zamanla daha az görülür bir hal alacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap