You are here: Home // Estetik // JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ

Sponsorlu Bağlantılar

JİNEKOMASTİ NEDİR?

Jinekomasti bir meme büyüme rahatsızlığıdır. bu rahatsızlık erkeklerde görülmektedir. Erkeklerin meme dokusu da aynı kadınların meme dokusuna benzer. Meme dokusu ve yağ bulunmaktadır. Genel olarak Jinekomasti oluşmasının nedenlerinin arasında kilo fazlalığı ve nedeni belli olmayan durumlar vardır. Kadınlarda erkeklik hormonu erkeklerde de kadınlık hormonları belli bir oranda bulunmaktadır. Bu belli oranlar erkekte bazı yaş dönemlerinde artabilir. Özellikle doğum, ergenlik ve yaşlılık dönemleri incelenmelidir. Bunların dışında kilodan veya nedeni belli olmayan bazı durumların dışında başka hastalıkların belirtisi olabilir. Jinekomasti bir tiroid rahatsızlığının da nedeni ile oluşmuş olabilir. Böbreklerle, karaciğerle yaşanan sorunlarda jinekomastinin belirtisi olabilir. Mide, kalp veya damar ilaçları da jinekomastiye neden olabilir. Aynı zamanda bazı hormon ilaçları veya hormon bozuklukları jinekomastiye neden olabilmektedir. Madde kullanan bireylerde de jinekomasti oluşumu gözlemlenmiştir. Ameliyat için doktorunuzun öncelikle jinekomastinin nasıl oluştuğu ile ilgili araştırma yapması gerekmektedir. Jinekomasti genelde ergenelik dönemi ile başlar. Bu sorun ortalama on beş yaşında kendini gösteriri. Belli ilaçlar ile kontrol altına alınmaya çalışılır. Kontrol olmazsa eğer memenin büyümesi yavaşlatılmaya çalışılır. Üç yıl boyunca bu şekilde kontrol altında tutulmaya çalışılır ve üç yılın sonunda yani birey on sekiz yaşına geldiğinde ameliyat kararı alınır. Ergenlik dönemi dışında oluşan jinekomastilerde ise bir yıl boyunca hastanın memesinde büyüme gözlenmiş olması gerekmektedir. Eğer meme bir yıl boyunca sürekli olarak büyümeye başlamışsa o zaman ameliyat için uygun tarih verilir.

jinekomasti

JİNEKOMASTİDE AMELİYAT TEKNİKLERİ

Jinekomastinin oluşum nedeni ortaya çıktıktan sonra hastanın jinekomastiyi çift göğüste mi yoksa tek göğüste mi büyüme olduğuna bakılır. Meme muayenesinde ele bir kitlenin gelip gelmediği, hastalığın derecesi ve hastanın istekleri göz önüne alınır. Daha sonra da ameliyatta kullanılacak teknik ve anestezi türü belirlenir. Bazı bireylerde meme dokusu fazla olurken bazı bireylerde ise yağ dokusu fazla oluyor. Yağ dokusu fazla olan bireylerden yağ çekilerek ameliyat yapılabiliniyor. Meme dokusu fazla olan hastalarda ise yağ çekme ile birlikte birde doku çıkartılması yapılmaktadır. Meme dokusu çıkarılması meme başının altından iki buçuk santim kadar bir kesikten girilerek yapılmaktadır. İz ile ilgili hastaların tereddütleri olmaktadır. Fakat bu iz en fazla bir yıl içerisinde yok olmaktadır. Jinekomasti de derecelendirilme yapılır. Hasta birinci aşamada ise sadece küçük bir büyümeden bahsedilmektedir. İkinci aşamada ise orta dereceli bir büyüme söz konusudur. Üçüncü aşamada ise ciddi bir büyüme ve aynı zamanda deri fazlalığı da oluşmaktadır. Genel olarak ameliyat sonrasında cilt fazlalığı oluşmaktadır. Fakat daha sonra cilt kendisini toparlayabilmektedir. Cilt kendisini toparlayamazsa jinekomasti ameliyatından altı ay kadar da fazlalaşan cilt için operasyon uygulanır. Fakat genel olarak ameliyat sonrasında verilen korseler ile geçmesini sağlamaktadırlar. Çünkü fazla derinin çıkarılması da belli bir ize tekabül edecektir. Oluşacak izler de zaman içerisinde kendiliğinden yok olacaktır fakat yinede korse yöntemi veya vücudun belli bir zaman içinde kendisini toplaması hekimlerin tercih ettiği bir durumdur. Jinekomasti ameliyatı en fazla iki saat süren bir ameliyattır. Genel veya kısmi anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat sonrasında oluşan ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir. Bununla birlikte dört saat sonrasında yemek ve içmek serbest hale geliyor ve hareket etmeye başlayabiliyorsunuz. Hastanede bir gece kalmak mecburi olmakla birlikte ameliyat sonrasındaki gün eve gidebiliyorsunuz. Hastaneden çıktıktan sonra ki ikinci pansumanda iki gün sonra yapılır. Dikiş alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyattan beş gün sonra iş hayatınıza geri dönebilirsiniz. İki hafta kadar sonra yürüyüş gibi tempolu sporlar yapabilirsiniz. Temposu daha yüksek egzersizler için bir buçuk ay sonrasını beklemeniz gerekmektedir. Ameliyat sonrasında kan ve serum birikmesi ya da enfeksiyon gibi risklerde vardır. Kam birikmesi durumunda tekrar cerrahi bir müdahale olur. Bununla birlikte meme uzunda olan kan dolaşımına dikkat etmek gerekmektedir. Meme ucunda kan dolaşımı olmazsa renk değişimleri oluşabilir. Bu da tekrar bir cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur.

JİNEKOMASTİ AMELİYATI ÖNCESİ VE SONRASINDA ALINMASI GEREKİLEN ÖNLEMLER

Öncelikle ameliyattan bir hafta kadar önce bağımlısı olduğunuz maddeyi bırakmak zorundasınız. Bununla birlikte aspirine ara vermeniz gerekmektedir. Çünkü aspirin kanı sulandıran bir ilaçtır. Bununla birlikte kullanıyor olduğunuz bitkisel kürler veya bitkisel çayları içmeyi de kesmelisiniz. Tabi tüm bunları doktorunuza sormadan yapmamakta fayda vardır. Ameliyat sonrasında memenin güneş görmemesi gerekmektedir. Bu süre ortalama iki ay gibi uzun bir süredir. Ağır spor yapmakta kaçınmanız gereken durumlardan biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap