You are here: Home // Trend Haberler // Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

Hamileliğiniz süresince diş hekiminizi en az bir kere ziyaret etmelisiniz. Hami­lelik sürecinde vücudunuzda meydana gelen en önemli değişikliklerden biri, ös-trojen ve progesteron hormonlarındaki artıştır. Bu durum, dişler üzerindeki ta­baka birikiminin artmasına, dişetlerinin kızarmasına ve hassaslaşmasma neden olabilir. Bunun yanı sıra hamilelikte, dişetlerinize giden kan akışında bir artış olur. Aslında, hamile kadınların yarısında, hamilelikten kaynaklanan dişeti ilti­habı görülür. Dişetlerinin kırmızılaşması anlamına gelen bu iltihap, kan dolaşı­mının artmasından kaynaklanır. Böyle bir durumda, dişetleri kanamaya çok eği­limli, hassas bir yapıya bürünür. Dolayısıyla dişlerinizi fırçalarken ve diş ipiyle temizlerken eskisine göre daha dikkatli olmanızda yarar var. Ayrıca bu dönem­de tükürükteki asit miktarı artacağından; dişler çürümeye yatkın hale gelebilir. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamayı, diş araları için diş ipi kullanmayı ve diş hekiminizin kontrolüyle fluoridli ağız gargaraları kullanarak çürük ve taba­ka kontrolü yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Rutin diş kontrollerinizi hamilelik döneminin başında tekrarlamanızda yarar vardır.

Eğer dolgu, diş çekimi, kaplama gibi rutin bir diş sorununuz varsa, bunları yap­tırmaktan çekinmeyin. Lokal anestezi ve birçok ağrı kesici güvenli bir şekilde bu minik işlemlerin tamamlanmasında etkin olacaktır. Hamile kadınlarda diş teda­vileri için en uygun zaman dilimi 4 ile 6. aylar arasıdır. Sonradan oluşabilecek enfeksiyon durumları bebeğin gelişimini diş tedavisinden daha kötü etkileyece­ği için, tedavinizi aksatmamanız daha iyi olur. Kullanacağınız ağrı kesici konu­sunda doktorunuza danışmanızda yarar var.

Eğer genel anestezi gerektirecek kapsamlı bir diş sorununuz varsa, diş hekimi­nizin hamile olduğunuzu bilmesi çok iyi olur. Ama siz de doktorunuzun hami­lelere anestezi uygulamada deneyimli bir hekim olduğundan emin olun. İlaç kullanımının gerektiği durumlarda ise, antibiyotik kullanmanın bir zararının ol­madığını hemen belirtelim. Özellikle penisilin türevi antibiyotikler tercih edil­meli, tetrasiklin grubu ilaçlar bebeğin dişlerinde renklenmeye neden olacağın­dan tercih edilmemelidir. Ayrıca diş hekimlerinin kullandığı röntgen aygıtların-daki radyasyon oram çok düşüktür. Hamilelik sürecinizde eğer röntgen çok ge­rekli ise ve teknik koşullar da elveriyorsa, çektirmeniz bebeğinize zarar verme­yecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap