You are here: Home // Bebek - Çocuk // Günlük Bakım ve Banyo

Günlük Bakım ve Banyo

Sponsorlu Bağlantılar

 Günlük Bakım ve Banyo: Banyoyu ne zaman ve nasıl yapmalı? İlk aylarda en uygunu, çocuğun banyosunu sabah saat 10 emzirmesinden önce yapmaktır. Bununla birlikte diğer mama saatlerinden önce de banyo yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Fakat çocuğu, ma­masını yedikten sonra yıkamayın, çünkü ondan sonraki meme saatine kadar uyumaz. Günde üç öğün yemek yemeye başlayan çocuk, öğlen yemeğinden önce de, akşam yemeğinden önce de yıkanabilir. Biraz daha büyük çocuklar akşam yemeğinden hemen sonra yatmayıp oturabileceklerinden, banvovu akşam yemeğin­den sonra da yapabilirsiniz.Çocuğu banyoya sokmadan önce biraz portakal suyu içirir-seniz, yemek saati biraz gecikse bile çocuk fazla acıkmaz. Banyoyu daima sıcak bir yerde yapmalısınız.

 Çocuğu bir süngerle silerek temizlemek. Çocukların her gün banyo yapması gerçi âdet olmuştur ama; aslında havanın çok sıcak olmadığı aylarda haftada bir ya da iki banyo pekâlâ yeter. Fakat tabiî çocuğun ağzının etrafını ve bezinin kirlettiği yerleri daima temiz tutmalısınız. Banyo yapmadığınız günler, be­beğin altındaki bezle kirlenen yerlerini bir süngerle temizle­yin.
 
Acemi anneler, çocuğu su dolu bir küvete sokmaktan korkarlar. Su içinde çocuk gözlerine pek aciz görünür, sabunlandığı zaman da her an ellerinden kayacak sanırlar. Bebek de sağlam­ca tutulmadığını sandığı için banyoda rahat durmayabilir. Bu arada göbek düşmeden ve göbek yeri kabuk bağlamadan çocuğa banyo yaptırmanın doğru olmadığını kaydetmek isterim.

Bebeği bir masa üstüne ya da muşambayla örttüğünüz diz­lerinizin üstüne oturtarak yıkayabilirsiniz. Bebeği masa üstünde yıkayacaksanız, altına kaymasını önlemek için ya büyükçe bir yastık, ya da katlanmış bir örtü koyun. Küçük bebekler banyo yapılırken kendilerini emniyette hissetmezler ve kayıp düşmek­ten çok korkarlar.
 
Çocuğun yüzünü yumuşak bir tuvalet eldiveniyle ve sabun­suz sıcak suyla yıkayın. Saçlarını İse haftada sadece bir veya iki kere sabunlamalısınız. Vücudun geri kalan kısmını sabunladık-tan sonra, iyice durulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap