You are here: Home // Estetik // Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Sponsorlu Bağlantılar

 Göz kapağında meydana gelen değişikler yapısal nedenlere bağlı olarak genç yaşta bile ortaya çıkabilirken, bazen ileriki yaşlarda ve yorucu yaşam tarzından dolayı oluşmaktadır. Bu değişiklikler kişileri olduğundan daha yorgun, yıpranmış ve yaşlı göstermektedir. Bu değişiklikler kendini üst ve alt göz kapaklarında bollaşma, torbalanma, sarkma, alt kapaklarda şişlik, çizgilerde fazlalık, göz kenarlarının aşağı doğru sarkması ve morarmalar olarak kendini göstermektedir. Bu değişimler kişiyi yaşlı, yorgun ve rahatsız göstermektedir.

Bir de üst göz kapağında meydana gelen gevşeklik ve sarkma, göz açıklığını daraltır ve görme açısını küçültür. Alt göz kapağında oluşan gevşemeler alt göz kapağının dışa dönmesine neden olarak ektropiona neden olur. Bu durum görüntü olarak hiç hoş değildir, ayrıca gözde kanlanma ve batmalara neden olabilir. İşte böyle durumlarda göz kapağı estetiği yani blefaroplasti kaçınılmaz hale gelir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

AMELİYAT SÜRECİ

Ameliyat esnasında uygulanacak yöntem estetik cerrahının tercihine bağlı olarak değişmektedir. Genel itibariyle şu işlemler gerçekleştirilir. Üst göz kapağından bir deri kas tabakası çıkartılıp derideki gevşemenin gerginleştirilmesi sağlanır. Hastanın ihtiyacı varsa göz çukurundan bir miktar yağ çıkarılabilir. İşlemlerin ardından kesi göz kapağı kıvrımına oturtulmuş olduğu için belli belirsiz bir iz meydana gelir.

Alt göz kapağında ise kirpiklerin altından kesi ile girilerek, fazla kas, göz çukurundan yağ ve deri çıkartılıp, torbalanmanın düzeltilmesi için kas tabakasına takviyeler yapılır. Ektropion mevcutsa, kama şeklinde alt göz kapağından bir kısım çıkarılıp, gergin halde getirilir. Kesi dikildiğinde alt kirpiklerin altında olan iz zamanla belirginsizleşmeye başlar.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyatın ardından yapılan sargılar ve pansumanlar hastanın dar bir alanda çevresini görebilmesini sağlar. İlk gün gözlerin üzerine buz torbası uygulanır ve böylelikle şişlik ve morlukların az olması sağlanmaya çalışılır. Bir sonraki gün pansumanlar açılıp kişin daha geniş görme alanına sahip olması sağlanır. Kişi çok aktif olmamakla birlikte günlük yaşamına döner.

Göz kapaklarındaki morluk ve şişlikler bir hafta sürmektedir. Bu sürecin dinlenerek geçirilmesi önemlidir. Bu sürecin ardından dikişler alınır ve kişi normal hayatına geri döner.

Ameliyattan 7 gün önce kişi eğer sigara içiyorsa bırakmalı, aspirin ve benzeri kanın sulanmasına neden olacak ilaçlar kullanmamalıdır. Bu kısıtlamalara ameliyatın ardından 7 gün süreyle devam edilmesi gerekir. Yoksa yaranın iyileşmesinde zorluklar görülebilir

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap