You are here: Home // Estetik // GÖĞÜS ASİMETRİSİ

GÖĞÜS ASİMETRİSİ

Sponsorlu Bağlantılar

GÖĞÜS ASİMETRİSİ AMELİYATI HAKKINDA BİLMEDİKELRİNİZ
Göğüs bir kadının ikinci anlamda sex karakteridir. Fonksiyonel işlevleri vardır. Bununla birlikte estetik açıdan güzel görünmesinin önemi büyüktür. Güzel bir vücudun ve özgüven dolu bir cinsel hayatın başın çeker. Aynı zamanda göğüs bebek beslenmesindeki anne ve bebek arasında oluşan en büyük bağlardan biridir. Estetik bir meme görünümü her kadının arzuladığı bir durumdur. Normalde olmadı gereken düzgün bir memede iki göğsünde eşit büyüklükte olması gerekir. Sarkmalar görülmemeli ve bebe uçları dışa doğru bakmalıdır. Aynı zamanda memenin büyüklüğünün de omuz, boy, kilo ve vücut orantısıyla uyum halinde olmamsı gerekmektedir. Hiçbir dış etkiye maruz kalmadığı halde bazı memelerde eşit görünüm olmayabilir. Bu genelde doğuştan gelen bir meme yapısıdır. Bunun yanında bazı kadınlarda doğumla birlikte gelen emzirme dönemi de meme dokusunda azalmaya neden olabilir. Bazı operasyonlardan dolayı da olabileceği aynı şekilde geçirilen travmalar sonucu da iki meme arasında büyüklük veya görünüm farkı olabilir.

Memeler arasında oluşan farklılığın nedenini anlayabilmek için içi anemnezi adı verilen meme hikayesi dinlenmeli ve bazı sorular sorulmalıdır. Bu soruların içinde şunlar vardır:

GÖĞÜS ASİMETRİSİ

Hasta iki meme arasında ki farklılığın farkına ne zaman varmıştır,
Asitmetrik hale gelen memenin gün geçtikçe asitmerisinde ilerleme gösterip göstermediği,
Meme uçlarında her hangi bir değişim görülüp görülmediği,
Hamilelik veya emzirme dönemi geçirip geçirmediğine,
Ailesinde meme ile ilgili rahatsızlık geçiren birilerinin olup olmadığına dikkat çekilir.
Kişinin yaşına ve anemnezi sonuçlarına göre tetkik istenir. Göğüs kafesinin yapısı incelenir. Tüm bunlara bakıldıktan sonra göğse hangi tür işlemi nasıl yapmaları gerektikleri ortaya konulur. Göğüste belirgin bozukluk estetik kaygı yarattığı gibi aynı zamanda duruş bozukluğuna da yol açabilmektedir. Bu aşamaya gelemeden tedavi uygulanması önemlidir. Öyle ki zaman içerisinde omuz düşüklüğü, boyundan çekme ve bel ağrısı gibi şikayetler kendini göstermeye başlar. Aynı zamanda psikolojik anlamda düşünürsek zaman içerisinde çok az olan bir asimetri bile kadının göğüslerini kapatmaya çalışmasına neden olur. Kadın artık göğüslerinden utanabilir. Bu durum zaman içerisinde çok daha ağır psikolojik travmaların önünü açmaktadır. Günümüz teknolojisine bakıldığında cerrahların özellikle de son zamanlarda en çok yaptığı ameliyatlardan biri haline gelmiştir.

ASİMETRİK MEME TEDAVİSİ
Meme tedavisi kişiden kişiye değişen uygulamalar ile yapılır. Memelerden birinde büyüklük diğerinde küçüklük göze çarpıyorsa bu durumda kişinin ideal meme büyüklüğü hesaplanır. Yaş, kilo, sarkma, emzirme gibi durumlar göz önünde tutularak ideal bir meme ölçüsü oluşturulur. Aynı zamanda hastanın da istekleri göz önüne alınır ve ortak bir ideal meme ölçüsü dahilinde eşitleme işlemi yapılır. Bu işlemler sırasında belli durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlara göre asimetrik olan göğüslerden büyük olanı ideal görünümde ise küçük meme büyültülür. Küçük olan meme ideal görünümde ise büyük meme küçültülür. Bununla birlikte memelerin ikisinin de asimetrik ve ideal duruma uymadıkları gözlenirse de memeler küçükse en küçük olana daha fazla küçük olana da daha az protez takılır. Tam tersi olarak da en büyük memeden daha fazla büyük memeden daha az olarak doku alınarak da eşitleme işlemi yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap