You are here: Home // Evlilik // Gelinlik Seçimi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Gelinlik Seçimi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Düğün yaklaştıkça en çok itina isteyen ve en stresli telaşı yaşatan detay olan gelinlik seçimi, gelin adaylarının en yorucu ama en zevkli telaşıdır. Bütün bayanlar gelinliğini düğünün en önemli ayrıntısı olarak kabul eder ve bu kadar özel bir günde hiç kusursuz, mükemmel bir gelinliğe ve görünüme kavuşmak isterler. Kendiniz için en doğru gelinlik seçimini, zen zarif ve en şık gelinlik seçimini yapmak istersiniz. Gelinlik seçiminiz için şayet vaktiniz varsa, düğünden 5-6 ay önce araştırmaya başlayın. Bunun için gelinlik dergilerine bakabilir, ,internetten gelinlik modellerine bakabilir, gelinlik dikimi yapan mağazalara giderek hazır olan modellerine veya kendi gelinlik kataloglarına göz atabilirisiniz. Hatta çizim yeteneğiniz varsa, kendi gelinlik modelinizi kendiniz çizip, işinin ehli bir terziye gelinliğinizi diktirebilirsiniz. Böylece eşi, benzeri olmayan bir gelinliğiniz olabilir.

Son yıllarda moda olan gelinlik modellerinin renklerine bakınca, artık düz beyaz gelinlik renklerinin yerini bej gelinlikler, kırık beyaz gelinlikler, ekru renk gelinlikler almış görünüyor.
Eskisi gibi sade gelinlik modelleri yerine de gümüş boncuklari tüyler, çiçekler, swarovski taşlar ile ışıldayan gelinlikler tercih ediliyor.

Gelinliğin kesimlerinde ise kabarık gelinlik modelleri yerine daha dar kesim etekleri olan gelinlik modelleri, askılı gelinlikler yerine straples gelinlik modelleri tercih ediliyor.
Bir de son yıllarda ender de olsa uzun gelinlik modelleri yerine, mini etekli gelinlik modelleri dikkat çekiyor. Özellikle yaz gelinleri, sıcak yaz günlerinde uzun etekli gelinlik modelleri yerine mini gelinlik modellerini tercih etmeye başladı.
Eskiden gelinlik modellerine bakıldığında hep birbirine benzer kumaşlar dikkat çekerdi, son yıllarda gelinlik modellerinde kullanılan kumaşlar arasında, ipekorganze, tafta, saten, şantung, fransız danteli, ziberlin, kumaşlar tercih edilmeye başlandı.
Uzun kuyruklu gelinlik modelleri ilk etapta göze çok hoş görünse de, düğünün ilerleyen saatlerinde gelini hareket etmesi açısından çok yorduğu için, gelinliğin kuyruk bölümünün takılıp çıkarılabilen modelleri üretildi ve çok da kullanışlı olduğu için çok fazla tercih edilmeye başlandı.

Duvak modelleri ise artık eskisi gibi, saçı tamamen kapatan duvak modellerinden değil. Gelin saç modeline karar vermek ne kadar zordur bilirsiniz. Saatlerce kuaförde gelin saç modeli yapılır ve üzerine kocaman bir duvak kapatılırdır. Böylece o saatlerce yapılan gelin saç modeli artık görünmez olurdu. Şimdiler kullanılan kısa ve küçük duvak modelleri genelde saçın altına doğru takılabiliyor ve geriye atıldığında gelin saç modeli tamamen görünebiliyor. Duvak modellerinde ise lame, kristal taşlar, dore işlemeler, fransız tülüyle yapılan nakışlar beğeni topluyor.

İlkbahar veya yaz gelini olacaksanız gelinliğinizi ipek organze, ipek saten, ipek tafta, tül, şifon gibi hafif kumaşlardan yaptırmalısınız zira bu tür kumaşlar sıcak yaz günlerinde sizi terletmeyecek ve ağır olmayacak rahat bir gelinlik modeli kullanmanızı sağlar. Düğününüz özellikle akşam düğünü olacaksa, gelinliğiz de mutlaka ışıltılı taşlara, incilere yer vermelisiniz.

Kır düğünü yapacak olursanız ipek organze, saten gibi kumaşlardan yapılan bir gelinlik seçerseniz uçuşan rahat bir gelinliğiniz olur.
Bütün bunlar dışında gelinlik seçiminde en önemli detaylardan biri de, gelinliğinizin vücut tipinize uygun olmasıdır.
Şayet kısa boylu veya orta boylu iseniz, gelinliğiniz etek kısmını mutlaka uzun ve fazla kabarık olmayan hatta mümkünse dar görünümlü bir modelden seçin. Tek parça gelinlik yerine, iki parçalı etek ve üstten oluşan bir gelinlik modeli tercih etmelisiniz. Bu sizi olduğunuzdan daha uzun gösterir.

Biraz kilo fazlanız varsa, özellikle gelinlik üstünüzü asla kollu gelinlik modellerinden veya boleralı gelinlik modellerinden seçmeyin. Bu sizi olduğunuzdan da kilolu gösterebilir. Bunun yerine straplez bir gelinlik modeli veya tek askılı bir gelinlik modeli tercih edebilirsiniz.
Gelinliliğiniz etek bölümü bedeninize uyuyor ancak üst bölümü uymuyorsa size tavsiyem, gelinliğin üst bölümün arkasını korse çaprazları görümünü verdirebilirsiniz.
Uzun boylu iseniz gelinliğinizin etekleri kabarık modellerlerinde seçebilir ve gelinlik üstlerinizi de askılı gelinlik modellerinden tercih edebilirisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap