You are here: Home // Bebek - Çocuk // Gebelikte Birinci ve Altıncı Haftalar İçinde Yaşananlar (1-2-3-4-5-6. Haftalar)

Gebelikte Birinci ve Altıncı Haftalar İçinde Yaşananlar (1-2-3-4-5-6. Haftalar)

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelik (Gebelik) 1. Hafta

Her ne kadar şaşırtıcı olsa da hamileliğin başlangıç günü, hamile kalınan birlikteliğin olduğu gün değil, 14 gün önce yani en son regl gününün ilk günü olarak kabul edilmektedir. O halde kanamanın başladığı gün gebeliğim başladığı gündür. Bu sistem ile hesap yapıldığında, gebelik süresi 280 gün yani 40 hafta sürmektedir. Gebelik süresini ay olarak ifade etmek karışıklığa sebep olacağı için, hamileliği haftalık olarak takip etmelisiniz.

Bir kadın 28 günde bir regl oluyorsa, yumurtlama zamanı başlangıcı olarak günden itibaren ortalama 14.gündür. Bu günlerde sigara, alkol, ilaç kullanmamaya dikkat edin. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu tür davranışlar rahat bir hamilelik geçirmeniz için çok faydalı olur. Bol bol su içmek, tazen meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren gıdalardan uzak durmak gerekir. Şayet önceden kullanılmaya başlanmadı ise folik asit alınmaya başlanabilir. Çünkü folik asit kullanımı ile nöral tüp defekterinin ortalama %50’lik bir bölümü önlenebilir. Bu dönemde bedeni fazla yormadan yapılacak egzersizler çok faydalıdır. Yine bu dönemde stresli yaşam tarzından uzaklaşmak, dinlenmek bebek için çok yararlı olacaktır.

Hamilelik (Gebelik) 2. Hafta

Gebeliğin ikinci haftasında anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişmeye devam eder. Bu sırada endometrium dye tabir edilen rahim zarında kalınlaşma başlar. Söz konusu kalınlaşma sayesinde, döllenme meydana geldikten sonra meydana gelecek embryo rahim içinde rahatlıkla tutunur. Yeni gelişecek olan bebeğim ihtiyaçlarını karşılamak için vücudun bu bölümündeki kanlanma artmaya başlar. 2.haftanın sonunda gelişen yumurta çatlar ve yumurtalıktan atılır. Böylece yumurtlama gerçeklemiş olur. Bir regl döneminde kadında yalnızca 1 yumurta üretilir ve çatlar.

Çift yumurta ikizlerinde ve üçüzlerinde ise normalden farklı olarak bir tek yumurta değil birden fazla yumurta atılır. Şayet bu yumurtaların hepsi döllenir ise ortaya çoğul gebelik çıkar.

Gebelikte Birinci ve Altıncı Haftalar İçinde Yaşananlar (1-2-3-4-5-6. Haftalar)

Hamilelik (Gebelik) 3. Hafta

Gebeliğin üçüncü haftasında erkekten gelen sperm fallop tüplerinde yumurtalıklardan atılan yumurta hücresinde karşılaşırlar. Birçok sperm, yumurta çevresinde konaklamasına rağmen içlerinden yalnızca 1 tanesi yumurtanın zarını geçer ve içine girerek kendi genetik materyali ile yumurtanın genetik materyali buluşurlar. Bu işlem döllenmedir. Döllenmenin akabinde hayat başlar. Fertilizasyon yani döllenme sadece bir tek spermin, yumurta hücresinin içersine girmesi ile başlayıp ardından zigot diye tabir edilen oluşumun meydana gelmesi ile sonlanır. Fertilizasyon zamanı ortalama 24 saattir. Bir sperm genelde 48 saat kadar canlı kalabilir. İlişki sırasında vajina içine yaklaşık 300 milyon sperm girer ve spermlerin yalnızca %1’i yani 3 milyon civarı rahim içine yerleşir. Rahim içine giriş yapan spermler kadının üreme organlarında ilerleyerek tüplere ulaşırlar. Ortalama 10 saat kadar süren bu yolculuk sonunda yumurta hücresine ulaşan spermleri bir diğer görev beklemektedir. Yeni görevi ise yumurta hücresinin kabuğunu kırdıktan sonra içine girmektir. Söz konusu yumurta hücresi zona pellucida ismi ile bilinen bir zar ile çevrilidir. Spermlerden yalnızca biri bu söz konusu zarı delerek yumurtanın içine girebilmektedir. Ortalama 20 dakika kadar süren ve Penetrasyon adı verilen bu işlem, bir sperm penetre olmasının ardından, zona pellucida tamamiyle kapanır ve başka bir spermin girişine izin vermez. Akabinde sperm ve yumurta hücrelerinin çekirdeklerinin buluşup birleşmesi zigot ortaya çıkar ve döllenme son bulur.

Zona pellucida’nın içinde yer alan tek hücreli zigot döllenme gerçekleştirkten1 ila 3 gün sonra bölünme işleminde başlar. Gerçekleşen bu ilk bölünmeye klivaj ismi verilir. Meydana gelen hücrelere ise blastomer olarak ifade edilir. Klivajı akabinde hızlı bir bölünme işlemi başlar. Ortalama her 20 saatte bir, hücre sayısı iki katı bir çoğunluğa ulaşır ve her bölünme ile birlikte zona pellucida içersinde bulunan blastomerlerin çapında küçülme meydana gelir. Var olan hücre sayısı 16’ya ulaştığında, zigot morula adı ile anılır. Bütün bu olaylar devam ederken zigot tüp içinden rahim boşluğuna doğru ilerleyen yolculuğunu sürdürmektedir. 4 ün sonunda ise morula uterus içine ulaşılır. Bu evrede hücre bölünmesi hızla sürmektedir ve morulanın merkezinde bir tür boşluk meydana gelmeye başlar. Bu evredeki oluşuma blastokist ismi verilir. Zona pellucida boyutları sabit kalır ve içinde bulunan hücreler düzleşerek yoğunlaşır. Blastokist evresinde artık hücrelerde farklılaşmalar başlamaktadır.

Hücrelerin bir bölümü embryoyu meydana getirecek olan embryobalastlar iken, diğer hücreler ise plasentayı yapmak üzere trofoblast olarak farklılaşmaya başlar. Döllenme gerçekleştirkten ortalama 5–6 gün sonra implantasyon yani rahim içine konaklamaya başlar. Blastokist zona pellucida’yı yırtarak dışarı çıkar. Bu duruma Hatching ismi verilir. Bu sırada trafoblastlar bir enzim salgılamaya başlar ve rahim içinde var olan hücre yapısını değiştirerek blastokist için bir implantasyon alanı oluşturur. Tam bu sırada trofoblastlardan hCG hormonu da salgılanmaya başlar. Bu hormon gebelik testi yapıldığında sonucun pozitif olmasını sağlayan hormon türüdür. İmplantasyonu akabinde endometriumun (rahim iç zarı) o kısmında kanlanma oranında artış başlar ve gebeliğin devamı için lazım olan kan dolaşımı başlar. Döllenme sırasında bebeğin cinsiyeti netleşir. Eğer dölleyen sperm X kromozomu taşıyor ise bebeğin cinsiyeti kız, Y kromozomu taşıması halinde bebek ise erkek olacak demektir. Doğal olarak bebeğin cinsiyetini belirleyen kişi erkek yani babadır. Kadının bebeğin cinsiyetinde hiçbir rolü yoktur. Bu evrede cinsiyeti belirlemek sadece genetik inceleme ile mümkün olmaktadır. Bu evrede netleşen yalnızca bebeğin cinsiyet değildir. Zira 38 hafta sonra bebeğim göz rengi, kan grubu gibi bütün genetik yapısı bellidir ve değiştirilmemektedir. Bu aşamada anne adayında fiziksel değişmeler veya ruhsal değişmeler olmaz. Sadece implantasyon sırasında hafif bir leke şeklinde kanama görülebilir.

Hamilelik (Gebelik) 4. Hafta

Gebeliğin 4.haftasının sonunda artık anne olacağınızı dile getirebilirsiniz. Normalde regl olmanız gerekirken, regl olmadığınızı fark edersiniz. Kimi zaman bu tür adet gecikmeleri yaşadığınız için endişelenmez ama bebek ihtimali ile heyecanlanmaya başlarsınız. Bu evrede eczaneden alacağınız bir gebelik testi ile merakınızı giderebilirsiniz. Anca alacağınız gebelik testinin sonucu negatif çıkarsa hemen üzülmeyin çünkü bazen bu testler yanlış sonuç verebiliyor. Bu esnada atacağınız en doğru adım hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmaktır. En kesin sonucu kadın doğum uzmanı verecektir. Doktorunuz sizi muayene edecektir. Bu dönemde size uygulanacak ultrasonografide gebelik kesesini görmek pek mümkün olmaz. Fakat kan alınarak yapılan gebelik testi %100’e yakın doğruluk derecesi ile gebeliğin var olup olmadığını tespit eder. Şayet gebelik söz konusu ise doktorunuz size bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Ancak gebelik söz konusu değilse kendinizi üzmeyin zira ilk denemede gebe kalma şansı yüzde 25 civarıdır.
Gebelikle beraber anne adayında halsizlik, yorgunluk, göğüslerde hassasiyet gibi şikâyetler bulunur.
Döllenme gerçekleştikten ortalama 1 hafta sonra impalantasyon meydana gelir ve trofoblast diye bilinen hücreler endometrium hücrelerine hasar vererek ufak kan göllenmelerine sebep olurlar. Söz konusu bu göllenmeler yeni damar oluşumunu tetikleyerek meydana gelecek olan plasentanın dolaşımı başlar. Embryoblast ismi verilen hücre grubu bu aşamada hızla çoğalarak 2 tabakalı bir disk meydana getirir.

Hamilelik (Gebelik) 5. Hafta

Gebeliğin 5.haftasında hormonların da etkisi ile erken gebelik etkileri hissetmeye başlarsınız. Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet hat safhaya çıkar. Sürekli uyumak istersiniz. Uterusunuz bölgesinde meydana gelen sebebiyle mesanenin kapasitesi azalır ve çok sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyarsınız. Doktor muayenesinde, vajinal ultrasonografi sayesinde gebelik kesesinin içini görebilme imkânınız olur. Şayet ultrasonda bir kese görülmüyorsa bu bir dış gebelik riski anlamına gelebilir. Dış gebelik, hayati tehlike arz eden bir durum olduğu için böyle bir risk durumunda acilen tedavi edilmesi gerekir.

Döllenme gerçekleştikten sonra 16. günde gelişim hız kazanır. İç organlarda farklılaşmalar başlar. Cilt, tırnaklar, saç, gözün lens tabakası, işitme sistemi, burun, sinüsler, ağız, anus, diş mineleri, hipofiz bezi, meme dokusu ve sinir sitemi ise ektoderm tabakasından farklılaşmaya başlar.

Hamilelik (Gebelik) 6. Hafta

Gebeliğin 6. haftasında mide bulantılarınız ve koku alma hisleriniz artmaya başlar. Gebelik hormonlarının artması sebebiyle bu tür şikâyetler 12. haftaya kadar devam edecektir. Sabahları mide bulantılarının en önemli tesellisi, düşük riskinin azaldığını işaret etmesidir.

Sık sık tekrarlayan kasık ağrıları, kanama olmadığı takdirde sorun teşkil etmez. 6. haftada kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz.

Bebeğiniz hızla büyümeye devam eder ve boyu 3–5 mm civarında olur. Sinir siste, deri, saç, tırnak gelişimi oluşur. Bunların yanında kaslar, kıkırdak, damarlar, dalak, böbrek, gelişirken alt katmandan karaciğer, pankreas, idrar torbası, tiroid bezi ve akciğerler gelişmeye devam eder.

Elleri ve kolları gelişmeye devam ederken tekmeleri zamanı gelince hissedeceksiniz zaten.

Gözleri belirmeye başlar ve kulak ve burun delikleri henüz yeni yeni oluşmaya başlar.

Birkaç hafta sonra karın boşluğuna doğru ilerleyecek olan, bağırsak bebeğin dışında göbek kordonu oluşmaya başlar.

6 haftanın içinde insülim yapımını sağlayan pankreas organı gelişim göstermeye başlar ve böbrek ile karaciğer hızla büyür.
Özellikle 6.hafta da yaşayacağınız stres sabah bulantılarını, sırt ve boyun ağrılarını aynı zamanda baş ağrılarını artırır. Bu sebeple mümkün mertebe stresten uzak durun. Sabahları yaşadığınız mide bulantılarını azaltmak amacıyla B6 vitamini açısından oldukça zengin olan yoğurt tüketebilirsiniz. Tuzlu kraker, muz, zencefilli şeker mide bulantılarınızı bir nebze azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap