You are here: Home // Sağlık // Ecza Dolabında Olması Gerekenler

Ecza Dolabında Olması Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Ecza Dolabında veya çantasında bulunacak şeyler
Bütün bunlar, bir bakkalden alabileceğiniz tuz, hardal v.s. hariç, eczahanelerde satılmaktadırlar. Yaraları temizlemek ve pansuman yapmak için ayrı ayrı ambalajlar halinde, eni ve boyu on santim olan gaz bezi kompresleri.
Yaraların üzerine sargı yapmak için 5 san­tim eninde, birkaç metre uzunluğunda rulo halinde gazbezi.
Uygun yapışkan pansumanlar.
2,5 santim genişliğinde yapışkan pansuman­lar.
İdrofil pamuk paketi.
Yarım litrelik pek steril tuzlu mahlûl. (1/2 litre kaynatılmış suya silme dolu bir çay kaşığı tuz konulmalıdır).
Küçük bir şişe merküfokrom, ya da başka bir hafif dezenfekte edici (eczacıya danışınız.)
Hafif yanıklar v.s. için bir ufak şişe vazelin yağı.
Güneş yanığı, böcek ısırmaları, kabarıklar v.s. için bir şişe kalamin (tutya taşı) losyonu. Vazelin tüpü.
Toz halinde hardal kutusu (zehirlenmede kusturmak için).
Güneş yanıkları, böcek sokmaları için kar­bonat (bikarbonat dösud)
Küçük bir şişe aromatik amonyak
Mağnezi sütü şişesi.
Makas.
Cımbız
Buz kesesi.
Bir paket iğne
Bir paket traş bıçağı
Göz damlalığı
Dereceli fincan.
Termometre.
Bir kutu kibrit
Cep feneri,
ecza dolabı
Ampuller: (Derinin kabarıp altında su toplaması)
Bir ampulü örten sağlar deri, mikrop kapmaya karşı en iyi koruyucudur. Bu­nunla birlikte, eğer deri çatlama tehlikesi gösterir­se ampulü ve çevresini su ve sabunla yıkayınız. Ampu­lün kenarlarına merkürokrom (ya da başka bir hafif dezenfekte edici) sürünüz.
Bir kibrit alevinde geçirilerek sterilize edilmiş ve temiz bir gaz bezi ile silinmiş bir iğne ile ampulü yanından deliniz. İçindeki sıvıyı çıkarmak için üzerine hafifçe basınız. Sonra steril bir pansuman kapayınız. Eğer ampul zaten patlamışsa pansuman koymadan önce su ve sabunla vavaş yavaş yıkayınız.
Apandisit, Mide Ağrıları:
Hastaya müshil vermeyiniz.Hastanın ateşine bakınız. Kar­nını elle yoklayınız. Bunun için vücut dümdüz olmalı ve adaleler gerilmemiş bulunmalıdır. Eğer hastanın ateşi varsa pek az bile olsa, karnı gergin ya da katı ise; elle yoklanırken özellikle sağ yanda aşağıda sancı hissediyorsa, derhal doktor çağırınız Apandisit olması ihtimali vardır. Belirtileri şunlardır: Mide bulantılar, kusmalar, devamlı sancı. Sancı sağ yanın alt kısmına yerleşmişse daima apandisit olabileceğini düşününüz, tabii ak­si bir delil olursa başka..
Hastayı tam bir perhize sokunuz. Müshil etkisi yapan yiye­ceklerin hepsi, istisnasız zararlıdır; zira apandisitin patlama tehlikesini artırırlar. İçecek olarak da bir şey vermeyiniz. Pes gerekliyse bir iki yudum su yeter. Karnın üzerine bir buz kese­si koyunuz. Doktorun gelmesini beklerken hastayı yatağa yatırınız.
Şayet hastanın ateşi yoksa, karın kasları esnekse, apandisit olmama ihtimali vardır. Hastayı yatırınız ve midesinin üzerine sıcak su kesesi koyunuz. Sancı devam ederse doktor çağırınız.
Ateş:
Sağlığı yerinde olan bir insanın ateşi ancak 36,5—37,5 aralığında değişebilir ve pek sıcak günlerde ya da kuvvetli beden hareketleri sonucunda ancak 38’e kadar çıkabilir. Küçük ço­cukların ateşi boğaz ağrısı, nezle gibi zararsız bir rahatsızlan­ma başlangıcında 39 ya da 40 dereceye çıkabilir. Fakat ateşleri 38 geçmediği halde ağır bir hastalığa da tutulmuş olabilirler. (Çocuk felcine tutulmuş çok sayıda kimsede ateş 38 dereceyi pek geçmez).
Bütün anormal ateş yükselmeleri ve düşmeleri hastalık belirtisi teşkil ederler. O halde onları başka belirtilerle bağ­lantılı olarak yorumlamak gerekir.
Bir hastanın biraz ateşi varsa (38 dereceye kadar) başka belirtiler göstermiyorsa onu yatakta tutunuz, üzerini hafifçe örtünüz, kendisine bol içecek, istinasına göre uygun şekilde yiyecekler veriniz. Eğer ateşi daha yüksekse, hastayı biraz . ferahlatmak için serin suya batırılmış bir süngeri vücudu 1 üzerinden geçiriniz, ya da hastayı havası serin bir odaya yerleştiriniz. Bir iki komprime asit asetilsalisilik (aspirin) veriniz (çocuklar için yarım komprime). Yüksek ateş, devamlı bir ateş, ya da başka belirtiler mide bulantıları, boğaz ağrı­ları, sancılar, şişkinlikler, kızarıklıklar varsa mutlaka dok­tora başvurulmalıdır.
Çocuklar için, termometrenin ucunu vazelinle yağlayınız, Çocuğu yüzükoyun dizleri üzerine yatırınız ve termometreyi pek yavaşça makatına sokarak üç ile beş dakika orada tutunuz.
Bayılmalar:
KENDİNDEN GEÇME (Seımop)
Hastayı sırtüstü ve kafası düz olarak yatırınız. Elbiseleri­ni gevşetiniz. Alnına ve yüzüne soğuk kompresler koyunuz ve kendisine amonyak tuzları ya da sirke koklatınız. Ayılmaca sı­cak çay ya da kahve veriniz. Eğer baygınlık bir iki dakikadan fazla sürerse, hastayı iyice örtünüz ve derhal doktor çağırınız.Böyle bir kendinden geçme, yorgunluk, bir heyecan şoku, sıkıntı ya da havasızlıktan ileri gelebilir. Belirtileri: solunum ve nabız hafiftir, yüz dolgun, alın terle kaplıdır. Hasta kendini yere yıkılacak gibi hissedince, onu bir sandalye üzerine, bağı öne eğik olarak oturtunuz, başını bacakları arasına, dizlerin­den daha aşağı gelecek şekilde indiriniz, ve ona derin soluk alıp vermesini söyleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap