You are here: Home // Bebek - Çocuk // Doktora danışma İmkanı Olmadan Biberon Hazırlama

Doktora danışma İmkanı Olmadan Biberon Hazırlama

Sponsorlu Bağlantılar

Bu birkaç sayfada, her çeşit tıbbî yardımdan uzak bulunan anne-babaya yardımcı olacak beslenme esasları ve mama bile­şimleri bulacaksınız. Çocuğunuzu muntazam şekilde bir doktora, bir kliniğe ya da çocuk sağlığı merkezine götürüyorsanız bebeği­nizin yaşına, ağırlığına, kilo alma temposuna ve sindirim yete neklerine göre size mama formülleri verirler. En güvenilir sistem de budur; çocuğuna en uygun beslenme rejimini izlediğinizden emin olursunuz. Fakat bir doktora danışma imkânından tamamen yoksunsanız ve çocuğunuzun sağlığı da yerindeyse biraz sağdu­yu göstermek şartıyle bu kitaptan yararlanarak beslenme soru­nunu çözmeniz mümkün olur.
Yeni doğmuş ya da İştahsız bir bebek için hazırlana­cak mama.
Pastörize süt: 450 gr Su: 450 gr. Seker: 45 gr.
Toz süt: 60 gr. Su: 840 ğr. Şeker: 45 gr.
Bu mamada yarı yarıya su bulunduğuna dikkatinizi çekerim. Böyle hazırlanan mamaya «yarı-yarıya» mama denir.
Bu şekilde hazırlanacak mama 900 gramı bulur. Normal bir bebek, 4,5 ya da 5 kiloyu bulmadan önee, 24 saat zarfında bu ka­dar süt İçemez. Mamayı nasıl hosaplamalı? 3 kiloluk bir bebek gündüzki beslenme saatlerinin her birinde (Saat 6 – 9 – 12 – 15 -18) yani üç saatte bir ve geceleri de dört saatte bir (saat 22 ve 2 beslenmelerinde) 90’ar gram mama alır ki, bu da toplam ola­rak 24 saat için 630 gram mama demektir.
3.5 ya da 4 kiloluk bir bebeğin ise her dört saatte bir (saat 6-10-14-13-22-2 beslenmelerinde) 120’şer gram mamaya İhtiyacı vardır: Yani 24 saatte 720 gram… Birkaç hafta sonra bebekler, genellikle sabah saat 2 beslenmesinden (gece son ma­ma saat 22 ya da 23’te veriliyorsa) vazgeçerler. O zaman bu miktarı beş biberona bölün.
Bebek bu duruma geldiğinde, «yarı yarıya mama »ya yüzde 1 oranında, (yani 9 gram veya üç kahve kaşığı) un katarsınız. Bir­kaç gün sonra un miktarını yüzde 2’ye yani silme altı kahve ka­şığına çıkarırsınız.
Gerekli mama miktarını, bebeğin içtiği biberon sayısına ve her beslenmede içtiği miktara göre ayarlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap