You are here: Home // Ayakkabı Modelleri // Doğru ayakkabı modeli seçmek

Doğru ayakkabı modeli seçmek

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakkabı seçerken genelde ilk ve tek dikkat edilen nokta, ayakkabının modelidir. Son moda ayakkabı modeli, yılın ayakkabı modeli gibi alışılmış cümlelere ve ayakkabı modellerinin cezp edici renkleri, şekillerine aldanarak raflardan aldığımız ayakkabı modellerinin, ayak sağlığımız için önemini çoğu zaman ikinci plana bırakırız.
Örneğin alacağınız ayakkabı modeli ayağınızı sıkıyorsa, sırf modeli güzel veya bu yılın ayakkabı modasına uyuyor diye hemen alır ve sonradan genişleyebileceğini düşünürsünüz. Akabinde tırnak batması, yere baksa bozukluğu, ayak mantarları, nasır, hatta ayak parmaklarında şekil bozukluğu gibi daha birçok sorunu yaşamaya başlarsınız.
Hiç dikkat ettiniz mi, bazı zamanlar çevrenizdeki kişiler uzun yürüyüşler yaptığı halde hiç yorulmazken siz çok kısa bir mesafe bile yürüseniz ayaklarınızın ağrıdığından, yorulduğunuzdan şikâyet edersiniz. İşte bu noktada yanlış seçilmiş bir ayakkabı modelinin azizliğine uğramış olma ihtimaliniz çok yüksektir. Aldığınız ayakkabı modelinin burun ucu, topuk dolgusu gün içinde ayakta kaldığınız, yürüdüğünüz süreç içersinde ne kadar yorulabileceğinizi veya ne kadar rahat edebileceğinizi belirler. Mümkünse ortopedik ayakkabı modelleri seçmelisiniz. Ortopedik ayakkabı modelleri içinde de çok şık tasarımlar bulabilirsiniz. Ayrıca alacağınız ayakkabının malzemesinin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Zira özellikle kışlık ayakkabı modellerinde ayak kokusunun en büyük sebeplerinden biride kalitesiz malzemeden yapılmış ayakkabı modelleridir. Bunun yanında yazlık ayakkabı modellerinde de ayağınızı terletmeyecek malzemeden yapılmış bir ayakkabı modeli seçmeniz, yaz mevsimini en rahat ayakkabı modeliyle geçirmenizi sağlar.

Doğru ayakkabı modeli seçmek
Kış mevsimi için alacağınız çizme bot modellerinin fermuarlı uzun kısımlarının bacaklarınızı sıkmayacak ve kan dolaşımınızı engellemeyecek genişlikte olmasına özen gösterin. Bağcıklı ayakkabı modeli tercih ediyorsanız yine bağcıklarını çok sıkmadan ve ayağınızdaki kan akışını zorlamadan kullanmalısınız. Yüksek topuklu ayakkabı modeli tercih ediyorsanız, uzun saatler ayakta kalacağınız günlerde giymemeye özen göstermelisiniz. Şayet uzun vakitler ayakta kalacaksanız yüksek topuklu ayakkabı modelinin topuklarının kalın olmasına özen gösterin. Böylece daha az yorucu bir gün geçirebilirsiniz. Zira ayakkabı topukları inceldikçe ayaklarınızdaki ve bacaklarınızda yorgunluk artacaktır. Ayakkabı modeli seçerken en önemli ayrıntılardan biri de ayakkabı burnu dediğimiz, ayakkabı ucudur. Ne kadar sivri ve dar burunlu bir ayakkabı modeli seçerseniz o kadar sağlıksız bir ayakkabı modeli seçmiş olursunuz. Ayak parmaklarınızın şeklinin bozulmasını istemiyorsanız, ucu daha geniş ayakkabı modelleri tercih etmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap