You are here: Home // Bebek - Çocuk // Çocuk Sevgisi Birden Doğmaz!

Çocuk Sevgisi Birden Doğmaz!

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuk sevgisi birden doğmaz. Hamileliğinden mutluluk ve gurur duyan birçok anne, görüp bilmediği bu küçük yaratığa karşı özel bir sevgi ve bağlılık göstermekte güçlük çeker. Ancak bebek karnında kıpırdamaya başladığı zaman onun gerçekten var olduğunu hisseder ve hamilelik ilerledikçe bebeği düşünmeye
ve bebeğe bakmanın ne anlama geldiğini anlamaya çalışır.

Hamileliğe karşı ilk tepkilerinin bir panik duygusu olduğunu İtiraf edenler, sonradan bu duygunun değiştiğini ve çocuğa karşı doğumdan çok önce sevgi duymaya başladıklarını fark etmişlerdir. Bekleyiş hiç sıkıntısız bile olsa, tecrübesiz genç bir anne çoğunlukla bebek doğduğunda hayal kırıklığına uğrar. Bebek doğar doğmaz içinin analık duygusuyle titreyeceğini sanmıştır. Oysa çoğu zaman bu duygu, ne ilk gün ne de ilk haftada kendini gösterir. Genellikle anne evinde bebekle bir süre yalnız kaldıktan sonra bu sevgiyi tam anlamıyle hissedebilir.

Bebeğin kız ya da erkek olmasını çok istemenin tehlikeli olduğunu söylerler. Ben bu inanışı pek ciddîye almıyorum. Çünkü doğacak bebeği kız ya da erkek olarak hayal etmeden sevmek biraz güçtür. Hatta bu hayal sevgi yolundaki ilk adımdır diyebilirim. Bence her anne-baba, doğacak çocuğun şu yada bu cinsten olmasını ister ama istediğinin aksi de olsa bebeği sevmeye hazırdır.

Her çocuk için neden ayrı duygular beslenir?
Anne-baba bütün çocuklarım aynı şekilde sevmeli midir? Bu soru, kendilerini suçlu sayan birçok anne-babayı üzer. Bu noktaya kadar varmışlarsa bence imkânsızı istiyorlar demektir. Makul bir anne-baba, çocuklarının hepsini aynı derecede sever, fakat şu anlamda: Her çocuğuna aynı derecede bağlıdır, hepsinin işinin yolunda gitmesini ister ve onlar için her türlü fedakârlığa hazırdır. Fakat madem ki her çocuk birbirinden farklıdır, öyleyse anne-ba-banın da her birine karşı ayrı duygular beslemesi, örneğin birinin çekiciliğine kapılıp, ötekinin hatasına sinirlenmesi de olağandır. Anne babanın çocuklardan birine karşı ayrı bir öfke duyması —hele görünürde bir sebep de yoksa— onlarda suçluluk duygusu uyandırır. Böyle bir anneden şu sözleri işitebilirsiniz: «Bu çocuğa ne kadar iyi muamele etsem, yaramazlıklarını görmezlikten de gelsem, mutlaka beni çileden çıkaracak bir şey yapıyor.»

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap