You are here: Home // Bebek - Çocuk // Çocuğu Üç Öğünle Yetinmeye Ne Zaman Alıştırabilirsiniz?

Çocuğu Üç Öğünle Yetinmeye Ne Zaman Alıştırabilirsiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuğu üç öğünle yetinmeye ne zaman alıştırabilirsiniz? Bu, daha çok çocuğun kendisine bağlıdır. Beslenme saatlerindeki değişiklik dört ilâ onuncu aylar arasında yapılabilir. Ço­cuk günde üç öğün yediği zaman, iki beslenme arasında beş saatlik bir zaman geçecektir. Dört saat sonra bebeğiniz açlıktan ağlıyorsa yeni rejime uyacak duruma henüz gelmemiş demektir Ayrıca çocuk ilk mamasını sabahın saat altısında istiyorsa, beş saatte bir beslenmeden tabiatıyle söz edilemez.

Öte yandan, bebeğinizin bir gün gelip de, dört saatte bir verdiğiniz mamalara karşı iştahsız davrandığını, iki beslenme­den birinde çok iyi yediğini, örneğin saat 6’da biberonunu iştah­la içtiği halde saat 10’da iştahsız görünüp saat 14’de yeniden mamaya saldırdığını fark edersiniz, günde üç öğünün artık ço­cuğa yeteceğini anlarsınız. Buna karşı parmağını çok emiyor ve dört saatte bir iştahla yiyorsa rİjimi değiştirmeye lüzum yok­tur,
Kimi zaman gündüz üç öğünden fazla yemek istemediği hal­de saat 22’deki biberondan vazgeçemeyen bebeklere de rastla­nır. Bu gibi hallerde, bebeği gündüz üç öğünle yetinmeye alış­tırır, vazgeçebilecek duruma gelinceye kadar da saat 22’de bibe­ronunu vermeye devam edersiniz.
Öte yandan bebeğiniz, günde üç öğünlük beslenme rejimine uyabilecek gibi görünürken sabah saat 6’da açlıktan ağlayarak uyanırsa, saat 6’da biberon vermek zorunda kalacağınıza göre, yeni rejimi nasıl uygulayacaksınız? En iyi çare, saat 6’da istedi­ğini (biberon yahut meme) vermektir. Daha sonra da, örneğin saat 7 ya da 8’de unlu bir mama ve meyvadan meydana gelen kahvaltısını verirsiniz. Ondan sonraki yemeği, yani öğle yemeği, öğjeye doğru verilir. Bütün aile kahvaltıyı saat 6’da ediyorsa iş­ler tabiî kolaylaşır. Ayrıca sabahleyin erken uyanan bebekler­den bazıları, bir biberon portakal suyu içip kahvaltıya kadar bekleyebilirler.
Başka bir sorun da, annenin, meşguliyet derecesi ve işi ile bebeğin beslenme saatleri arasında bir denge kurabilmesidir, örneğin iki çocuklu bir anne düşünün. Büyük çocuğuna günde

üç öğün yemek verirken, küçük üç öğünle yetinebilecek durum­da olduğu halde dört öğün yemekte ısrar etmektedir. Küçüğü de büyük çocuğuyle birlikte günde üç kere beslemek elbette anne­nin işine gelir. Küçük, parmağını fazla emmiyorsa, üç öğünlük rejime geçmekte bir sakınca yok demektir. Kimi anneler ise (özellikle ilk çocuklarında), bebeklerini dört öğün beslemeyi daha kolay bulurlar. Aslında, bir rejimden ötekine geçmenin kesin bir kuralı yoktur. Çocuğunuzun hangi noktaya gelmiş olduğunu ve beslenme saatleri ile öteki işleriniz arasında nasıl uyuşma sağlayabileceğinizi tespit etmek size düşer.
 
Bebek günde üç öğün yemeğe başladığı zaman bu yemek­lerin hangi saatlerde verileceğini, çocuğun acıkması kadar bel­ki de ondan daha çok, ailenin öteki fertlerinin yemek saatleri tayin eder. Kahvaltı genellikle saat 7 – 8 sıralarında yapılır. Ço­cuk tabiî isterse kahvaltıyı biraz daha geç yiyebilir. Bu sa­atte unlu bir mama ve meyve (iştahı yoksa bunlardan yalnız bi­rini) ve süt verin. Çocuk öğle yemeğine kadar mutlaka bir şey­ler daha yemek isteyecektir. O zaman tercihan 50 gram porta­kal suyu verirsiniz. Portakal suyunu sevmiyorsa ananas suyu, ya da domates suyu verin. Çok acıktıysa eline ekmek kabuğu ya da bir bisküvi tutuşturun.
 
Çabuk acıkan kimi bebekler öğle yemeğini saat 11.30’a doğru yerler. Bu yemekte normal olarak sebze, et ya da katı pişmiş bir yumurtanın sarısı, patates ve süt bulunmalıdır. Patates genellikle bebek günde üç öğün yemeğe başladığı zaman ve­rilir. Patateste çocuğun akşama kadar başka bir şey yemeden sabretmesini sağlayacak kadar kalori vardır, iştahı az ise ya da fazla şişmanlıyorsa patates yemeğe zorlamayın, işinize geliyor sa yada bebeğin bu saatlerde karnı acıkıyorsa, meyve de vere­bilirsiniz. Aslında, bebeklere günde ancak bir ya da iki kere meyve verilmelidir. Fakat sindirim sistemi kaldırıyorsa her üç öğünde de meyve vermenizin bir zararı olmaz.
 
İkindide, bebeğe bir bisküvi ile 50 gram kadar portakal ya da başka bir meyve suyu verin. Kimi anneler üç öğünlük rejime başladıktan sonra, bir-iki ay kadar saat 15’te de ek bir biberon ya da meme vermenin çocuk için daha iyi olacağını sanırlar Aslında bebek, saat 15’te yarım biberon alsa bile, günde dört öğün yemiş olur. Bu biberon, (ya da yarım biberon) ancak akşam yemeği çok geç saatte yedirilecekse veya bebek çok acıkırsa verilmelidir. Yemekler arasında süt vermemek daha iyi olur

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap