You are here: Home // Estetik // Burun Estetiği ( Rinoplasti)

Burun Estetiği ( Rinoplasti)

Sponsorlu Bağlantılar

Burun estetiği estetik ameliyatlar içinde en fazla yapılan ameliyat türüdür. Çünkü yüzün merkezini oluşturan burun şeklinin kötü olması kişinin mutsuz olmasını, kendini çirkin hissetmesini, hatta güven eksikliğine bile sebep olabilir.

Estetik burun ameliyatıyla burnun boyutu küçültülebilir ya da büyültülebilir, ucu yeniden şekillendirilip, kemer varsa giderilebilir, üst dudak ve burun arasındaki açı düzeltilip burun ile alın arasındaki açı düzeltilir. Bazı kişilerde görünümü düzeltmek adına doku ilavesi yapılabilmektedir. Bu sayılan değişikliklerin hepsi aynı ameliyatta gerçekleştirilir. Ameliyatta uygulanacak yöntem cerrahın tercihine bağlıdır.

Burun ameliyatına karar vermeden önce kişilerin beklentilerini iyi şekilde düşünmeleri ve bu düşüncelerini doktora ayrıntılı bir şekilde açıklamaları gerekir. Estetik burun ameliyatları için en uygun adaylar mükemmel bir burna sahip olmak isteyenler değildir. Görünümlerini düzeltmek için gelenler en uygun adaylardır. Fiziksel olarak sağlık ve psikolojik olarak dengeli ve gerçekçi beklentilere sahip kişiler burun estetiği için uygun adaylardır. Ameliyat yaşı erkeklerde 17, bayanlarda 16 ve üstüdür. Burun gelişiminin tamamlanması gerekmektedir.

Burun estetiği burun şeklinin düzeltilmesinin yanı sıra, burun içindeki eğriliklerin de düzeltilmesini sağlar. Burundaki deviasyon ya da konka hipertofisine bağlı nefes alma problemleri bürün estetiği ameliyatıyla düzeltilebilmektedir. Burun içindeki eğriliğin düzelmesiyle dış kısımda da düzelme meydana gelecektir. Bu durumlar aynı operasyonda düzeltilir. Başka bir operasyona gerek yoktur.

Estetik burun ameliyatı için en önemli faktör, deneyimli, becerikli bir cerrah seçmektir. Burun önemli bir organdır. Deneyimsiz bir cerrah tarafından yapılan ameliyat kötü sonuçlar doğurabilir. İkinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Titiz bir şekilde cerrah seçilmeli, kişinin kendini deneyimli ve alanında uzman bir ele teslim etmesi gerekmektedir.

burun estetiği

Burun estetiği ameliyatından önce hasta doktor görüşmesi meydana gelir. Bu son derece önemli bir olaydır. Hasta beklentilerini doktorla paylaşır, doktor bu beklentilerin gerçekçi olup olmamasına karar verir ve bu beklentilerinin ne kadarının gerçekleşeceği konusunda bilgi verir. Burun ameliyatına karar vermeden önce kişinin beklentilerini iyi bir şekilde düşünmesi ve doktoruna bunu detaylı bir şekilde açıklaması gerekir.

Her insanda burun kemiği, kıkırdağı ve deri yapısı farklıdır. Böylece her ameliyat sonrası meydana gelen sonuç da kişide kişiye değişmektedir. Önem verilmesi gereken şey her hastaya farklı burun planlamasının yapılması ve bu doğrultuda ameliyatın gerçekleştirilmesidir. Bireyin yüzüne uyan, başkalarının yadırgamayıp eleştirmediği, yüzüne yakışacak bir burun başarılı yapılmış burundur.

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) çoğunlukla genel anestezi altında yapılmasına karşın, bazı özel durumlarda lokal anestezi de kullanılabilmektedir.

AMELİYAT SÜRECİ

Genel olarak burun ameliyatlarında kesiler burun kanatlarının içinden yapılıp, orda çalışılır. Kesi cerrahın kemiği ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirmesini ve dış görünümünü değiştirmesi için bir başlangıç niteliğindedir. Ameliyatta kemik ve kıkırdakların yeni pozisyonunu korumak adına atel uygulanır. Çoğunlukla burun orta kıkırdağının korunması için tampon yerleştirilir.

Ameliyatın süreci yaklaşık olarak 2 saattir. Ameliyat sürecinde burun derisinin altına yapılan uzun ve etkili lokal anestezik sayesinde ameliyat sonrasında hiçbir ağrı duyulmaz. Göz altlarında belli bir şişme ve morluk olması doğaldır. En fazla şişlik ve morarma ameliyatın ertesi günü meydana gelmektedir. Ancak korkulmamalıdır. Bu morluk ve şişlikler bir hafta içinde kaybolacaktır. Burun ameliyatı sonrası dönem hasta için rahat geçer ve ağrısızdır. Ameliyatın 2 gün ardından burun tamponları çıkarılıp, 5. gün alçı değişikliği yapılıp, 10. Günde alçı tamamen alınır. Hasta 10 günde iyileşir, yüzde şişlikler olabilir. Bu şişliklerin bir ay içinde tamamına yakın geçer. Burun yeni görüntüsüne 6 ay içinde kavuşur.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap