You are here: Home // Bebek - Çocuk // Biberondan Bardağa Nasıl Geçilmeli?

Biberondan Bardağa Nasıl Geçilmeli?

Sponsorlu Bağlantılar

 Bebeğe fincandan ya da bardaktan içmesini öğretin.

Beşinci aydan sonra bebeğe artık fincandan ya da bardaktan iç­mesini öğretmelisiniz. Tabiî biberonu bir günde ortadan kaldırıp bebeği fincandan içmeğe zorlayın, demiyorum Önce çocuğu, sü­tü fincandan içme fikrine alıştırmanız gerekir. Bu alıştırma işi­ne, bebeğin henüz fazla dikbaşlı olmadığı bir çağda girişirseniz işiniz kolaylaşır. Dokuzuncu ya da onuncu ayları beklerseniz çocuğun fincanı itmesi ya da fincanın ne işe yaradığını bilmezlik­ten gelmesi mümkündür.
 
Her gün bîr fincana ya da bardağa 10 gram kadar mama ko­yun. Her seferinde belki ancak birkaç damla içecek, fakat bunu eğlendirici bulmaya başlayacaktır. Bebeğe meme veriyorsanız, bardağa her gün 10 gram kadar pastörize süt koyun. Sütün pas­törize edildiği şirkete güveniniz varsa kaynatmanız gerekmez. En iyisi bu konuda doktorunuza danışın.
 
  Fincanla portakal suyu yermek, biberondan kesmek için yeterli değildir. Belki daha önce bebeğe bir bardak ya da fincan içinde portakal suyu vermişsinizdir; vermediyseniz, be­şinci ayda artık zamanı gelmiştir. Fakat unutmayın ki, portakal suyunu fincandan içmeye alışan bir bebek, sütün de fincandan içilebileceğini henüz anlamaz.
 
 Bebeğin bardak kullanmayı öğrenmesine yardımcı olun, Bebeğiniz altı-yedi aylık olup da, her gördüğünü yakalamak ve ağzına götürmek istemeye başlayınca, eline boş bir fincan ya da bardak tutuşturun. Kolaylıkla tutabileceği ve ağzına götürüp İçme taklidi yapabileceği bir bardak ya da fincan seçin. Bardağı gerektiği şekilde kullanmaya başladığı zaman içine birkaç damla süt damlatın. Ustalaştığı ölçüde bardaktaki süt miktarını arttı-nn. 6 ile 8 ay arasında kendi kendine bardaktan içmeye alıştığı takdirde 9’uncu ve 10’uncu aylarda kendisine bardakla ya da fin­canla verilecek sütü reddetme ihtimali azalır. Bu işi öğrendik­ten sonra bir ara yine vazgeçerse ısrar etmekten kaçının; ısrar, direnmesini teşvikten başka bir işe yaramaz. Ayrıca, bebeklerin fincandan ya da bardaktan ağız dolusu bir yudum alıp onu yuttuk­tan ve nefes aldıktan sonra ikinci yudumu aldıklarını, art arda yudumlamayı ancak bîr-bir buçuk yaşlarında öğrendiklerini de unutmayın.

Çocuk, bir île iki yaları arasında eski fincanını ya da bar­dağını beğenmemeye başlarsa, değişik biçimli ve renkli bir başkasını alın.
 
En önemlisi de, çocuğa, o fincanı ya da bardağı kullanmak
zorunda olduğu izlenimi vermemektir.
Doktor uygun görürse, süte adını ve rengini değiştiren bir­takım maddeler katmak da yararlı olabilir. Kimi anneler, s’ütü pirinç unu, nişasta gibi maddelerle karıştırdıkları zaman, bebe­ğin bardakla verilen sütü daha kolay kabul ettiğini görmüşler­dir. Birkaç hafta sonra artık süte hiç bir sey karıştırmasanız da
olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap