You are here: Home // Bebek - Çocuk // Bebeğin Katı Beslenmesi İçin Meyvalar

Bebeğin Katı Beslenmesi İçin Meyvalar

Sponsorlu Bağlantılar

Meyvalar. Eskiden bebeğe, sebzelere alıştıktan sonra meyve verilirdi. Oysa çocukların çoğu meyveyi büyük bir istekle kabul ettikleri için şimdi doktorlar katı besinlere meyve ile başlamayı tercih ediyorlar.

İlk aylarda, muz hariç, bütün meyveleri pişirmelisiniz. Ço­ğunlukla elma, armut, şeftali, kayısı ve erik verilir. Bazı ülkeler de bebekler için özel olarak hazırlanan ve kutularda satılan kom­postolar vardır. Büyükler için hazırlanmış kompostoları da ezip süzgeçten geçirerek bebeğe vermeniz mümkündür. Konserve meyveler, tazeleri kadar tehlikesizdir, fakat fazla meyve suyu bebeğe verilmemelidir. Bebeğe, herhangi bir beslenme saatin­de meyve verebilirsiniz. Hatta istediği takdirde günde iki kere, örneğin saat 14 ve 18 beslenmelerinde meyve vermenizde bir sakınca yoktur.
Bebeğin tat alması için yani başladığınız her meyvenin mik­tarını yavaş yavaş arttırın. Başlanıçta yarım fincandan fazla komposto içmemesi normaldir. Geri kalanını ertesi güne saklayın Meyveleri buzdolabında yarı kullanılmış olarak üç gün saklaya­bilirsiniz.
Muzun çok olgun olması gerekir: eti renkli ve kabuğu kara benekli olmalı. Bir çatalla iyice ezin. Elde ettiğiniz püre çok ko­yu ise bir biberondan içine mama katıp sulandırın. Yukarıda sö-«ünü ettiğimiz meyveler barsakları yumuşatıcı olarak bilinirlerse de erik hariç hiç biri ne karın ağrısı ne de ishale sebep olur. Erik ise, bebeklerin çoğu için yumuşatıcı niteliktedir ve peklik çeken bebekler için çok iyi bir yiyecektir, lihtiyacı olan bebek­lere, sevdikleri takdirde her gün erik verilebilir. Eriğin etkisini uzun sürede göstereceğini unutmamak gerek.
Bebeğiniz çok çabuk ishal oluyorsa erik yerine ve günde bir kere olmak üzere başka meyveler verin.
Dördüncü ve beşinci aylara doğru, muza, ihtiyatı elden bı­rakmadan başka meyveler katın: Rendelenmiş elma, armut gibi… Genellikle çocuklara üzüm, frenk üzümü, kiraz vb. vermek için bir yaşını doldurmaları beklenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap