You are here: Home // Güzellik // Bacak ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bacak ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Baldırlar Çok Toplu İse…
Onları eritmek pek kolay değildir. Kimi özel güzellik enstitiülerinde, bu iş için sıkıştırılmış hava kullanılmakta ya da bacaklar kauçuktan, şöyle içi oyuk bandlarla sarılmakta ve bunun içine yüksek basınç verilmektedir Ama bu yollar ancak pek özel durumlarda uygulanabilir; çünkü kimi zaman damar kopmalarına ya da ciddi biçim bozukluklarına sebep olurlar.
Daha iyisi siz, haftada üç defa, şu sıcak kompresi yapın. Ayak bileğinden kalçanıza kadar bacaklarınızı, çok sıcak suya batırılmış bir havlu ile sarın. Bunun üstüne de kuru bir havlu sarın. Uzanın. Yarım saat öylece kalın. Havluları kaldırın ve temiz havada bir yarım saat daha öylece kalın. En sonra da soğuk su ile yıkayın bacaklarınızı. Böylece, baldırlarınızda şiş­kinlik veren lenfa damarcıklarındaki dolaşımı rahatlatmış olursunuz. Zamanla şişkinlikler inecektir.

Zayıf Baldırlar için, jimnastik tavsiye ederiz:
Yere oturun. Bağdaş kurun. Ve ellerinizle yardım etmeden doğrulmaya çalışın. Her sabah on defa yapın bunu.
Kramplar…
Kadınların her zaman yakındıkları bir dert daha vardır: baldırlarınıza giren ve gece yarısı sizi sıçratarak uyandıran kramplar…
Neyse ki, yatıştırmak çok kolaydır bunları. Acı duyar duy­maz, baldırınızı kâfurlu alkolle ovuşturun. İyice ovun. Birkaç saniye içinde kramp geçer.

AYRICA MANTAR ve ANANAS YİYİN!
Ayak Bilekleri Şişkin İse:
Akşama doğru, ayak bilekleri şişer, morla kırmızı arasın­da bir renge bürünür. İyi işlemeyen bir kan dolaşımına ve böb­rek yetersizliğine işarettir bu. İlâcı şu: haftada üç kere, içine 100 Gr. deniz tuzu katılmış sıcak bir suda yıkayın ayaklarınızı !(su baldırların yarısına kadar çıkmalıdır) Sonra, ıslak ıslak ayak bileğine şu pomadı sürünüz :? 0,10 Gr. kurşun ve bakır sül­fat, 10 Gr. gül suyu, 40 Gr. lanovazelin. Ayrıca, haftada üç gün, sabah kalkınca aç karnına, büyük bir bardak maden su­yuna yarım kahve kaşığı Codex gliserin karıştırıp, böbrekle­rinizi dinlendirmek üzere için.
Bileklerde Ağrı Varsa…
Çok yüksek topuklar yorar ayak bileklerini. Bilekteki kas­ların güçlendirilmesi gerekir. Sabahları beş dakika, ayak par­maklarınızın ucuna basa basa, iyice yükselerek yürürseniz olur bu iş.
Ayaklar Düztaban İse…
Yüksek topuklar da düztabanlığı arttırır: ayaklar dümdüz Olur, biçim değiştirir ve en küçük bir gezinti eziyet halini alır. Ayağa kendi doğal girintisini kazandırmak gerekir.
Çıplak bacakla, ayaklarınızı bitiştirerek uzanın yere. Ayak parmaklarınızın altında bir havlu geçirin ve elinizden geldiği kadar kendinize doğru çekin parmaklarınızı, sonra bırakın. Bu işi yirmi kere yapın. Daha sonra, ayağa kalkın ve ağır ağır, parmaklarınızı iyice bükerek, ayağınızın dış kenarları üzerinde yürüyün

Ayaklarınız Terliyorsa…
Ayak terlemesi gerçekten kötü bir şeydir, ama giderilme­si çok kolaydır. Bir litre su içinde, yaklaşık olarak 250 Gr. Meşe ağacı kabuğu kaynatın yarım saat. Elde edeceğiniz su birkaç gün daya­nır. Sabahları, ayaklarınızı Klorofili! sabunla yıkadıktan son­ra, bu sudan sürün. Arkasından hafifçe pudralayın ve ço­raplarınızı giyin.
YAZIN, AYAKKABILARINIZIN TOPUĞUNUN İÇ KISMINI FORMOLE BATIRILMIŞ PAMUKLA OVMAYI UNUTMAYIN…
Nasırlar.
Sıkı ayakbabıların armağanıdır nasırlar. Bunları yok etmek için, ikiye bölünmüş çiğ bir soğanla ovuşturmak, sonra da kuru kuru sünger taşıyla ovmak yetecektir. Bunu yaparken kabuklarını kaldırmamıya dikkat edin, Bu iş bitince, öküzgözü suyu (teinture d’arnica) ile tampon yapın.
VE YILDA İKİ KERE PEDİKÜRCÜYE GİDİN:
Tırnaklar…
Ayak tırnakları, kısa ve yuvarlak olarak kesilmelidir, dikkatlice; tır­nakların ete girmemesi için de Ke­narları iyice törpülenmelidir Diplerindeki ölü derileri kesin ve kuvvet­lendirmek için, ara sıra ılık zeytin­yağı ile ovuşturun onları.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap