You are here: Home // Estetik // Akne Oluşumunda Tedavi

Akne Oluşumunda Tedavi

Sponsorlu Bağlantılar

Aknenin toplumdaki adı sivilcedir. Günümüzde en çok rastlanmakta olan bir cilt problemidir. Sivilceler ergenlikte başlamaktadır. Erişkinliğe gelindiği zaman rahatsızlığı yaşayan her yüz bireyden seksen beşinde sivilcelerin geçtiği gözlemlenmiştir. Fakat geriye kalan yüzde on beşlik bölümde sorunun hala devam ettiği görülmektedir. Bu yüzde on beşlik olan kısımda sivilce problemi üst sınırda yaşanmaktadır. Kadın ve erkeğe göre eşit oranda görülen bir cilt problemidir. Genel anlamda kızların ergenliğe daha erken girdiklerini düşünürsek kızlardaki sivilce oluşumu erkeklerden daha önce olmakla beraber on yedi veya on sekiz yaşında başlar. Erkeklerde ise bir iki yıl daha sonra oluşum görülür. Ortalama kızlar içinde erkekler içinde sivilcelerin oluşumlarındaki durma yirmi üç yaşına denk gelir. Eğer sorun varsa bazen bu yaş kırkın üstüne çıkabilir.

AKNE NASIL OLUŞUR?

Yağ bezleri normal olarak yağ salgılar. Bu yağ salgılama cinsiyet hormonları sayesinde oluşmaktadır. Cinsiyet özellikleri kendisini en çok ergenlik döneminde belli eder. Bu nedenle de ergenlik döneminde sivilce problemleri görülmeye başlanır. Yağ keselerinin ağzında bulunan kanal yağın yoğunlaşması nedeni ile tıkanmaktadır. Derideki bakterilerden bu durumdan istifade ederler. Kanaldan içeri sızarak yağ bezlerinde iltihaplanma yaratır. Bu sayede akne oluşmuş olur. Akneler genel olarak siyah veya kahverengi gibi renklerde tıkaç halinde görülen şişlik veya kist şeklinde sertlikler halinde hissedilir. Bu şişliklerin içlerinde yağ vardır. Şişlik sert haldeyse eğer yara izi bırakabilir. Bu yara izi tedavi edilmesi zor bir izdir. Sivilceler ciltte ki en yağlı bölgelerde oluşmakla birlikte göğüs, sırt ve yüz bölgesinde sürekli olarak görülmektedir. Akne tedavisinde amaç iz oluşumuna engel olmaktır. Aknenin ilk görüldüğü zamanlarda bir doktora başvurmanız çok önemlidir. Doktor kontrolünde olursanız eğer yayılmasını önleyebilirsiniz. Aknenin yayılması hoş bir görünüm oluşturmayacağı ve iz olarak kalacağı için psikolojik anlamda sorun bile yaratabilir. Tedavi olarak özellikle de ergenlik sivilcelerine deri üstünden tedavi uygulandığı gibi aynı zamanda da doktorunuzun vereceği antibiyotiklerde çok işe yarayacaktır. Antibiyotik kullanımı yapıyorsanız eğer sizde amaçlanan tedavi sivilcelerin oluşumuna neden olan bakterilerin azalmasını sağlamak ve oluşan iltihabı ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Hormon ilaçları kullanılabilmektedir. Özellikle eşeysel hormonların salgılanmaya başlandığı ergenlik döneminde hormonlarını da kontrol altına alınabilir. Akneli ciltlere uygulanan bakımlarda burada etkilidir. Akne tedavisi uzun bir zaman alır. Sabır çok önemlidir. Zamanla kendi kendine bile geçen tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır.

Akne Oluşumunda Tedavi

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Ergenlik çağında oluşan sivilcelere dışarıdan yapılan tedaviler iyi gelir. Ayrıca verilen antibiyotikler de etkili olur. Antibiyotik tedavisinde amaç iltihaba neden olabilecek bakterilerin sayısını azaltmak ve bunların neden olduğu iltihabı önlemektir. Hormonlardaki değişimden dolayı ergenlikte yağ salgısı arttığı için bu durumu önlemek için hormon tedavisi de uygulanabilir. En etkili ilaç tedavisi yöntemi retinoid denilen A vitamini bileşikleri ile yapılan tedavidir. Yine akneye yönelik akneli cilt bakımları tedavide etkilidir. Tedavide sabırlı olmak gerekir. Genellikle kendiliğinden geçen ve tedavi edilebilen bir cilt problemidir. Akne nedeniyle bazı izler kalabilir. Burada dermabrazyon dediğimiz zımparalama işlemi uygulanır. Dermebrazyonda amaç üst deriyi zımparalayarak ciltte oluşan çukurları yok etmek ve yeni sağlıklı deri oluşumuna ortam hazırlamaktır. Dermabrazyon sayesinde yağ gözenekleri de genişle ve bu sayede ciltte yağ birikimi olmaz dışarıya kolayca atılabilir. Bu işlem sivilce hala mevcut iken de uygulanabilen çok etkili bir işlemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap