You are here: Home // Bebek - Çocuk // 4-9 Aylar Arasında İştahsız Bebeğe Ne Yapmalı?

4-9 Aylar Arasında İştahsız Bebeğe Ne Yapmalı?

Sponsorlu Bağlantılar

Dört ile dokuz aylar arasında İştahı kesilen bebekler İçin ne yapmalı?

 Katı yiyeceklere ilk başlandığında bunları iştah­la midesine indiren bebeğin, bir süre sonra iştahını büyük ölçü­de kaybetmesi mümkündür. Bunun iki sebebi olabilir: Birincisi, büyüme hızı eskisi kadar fazla değildir. Bebek üç aylık olana ka­dar ayda bir kilo aldığı halde atlına ayda muhtemelen yalnız yarım kilo alacaktır. İkincisi, diş çıkarırken çektiği sıkıntıdır. Kimi bebekler diş çıkardıkları sırada katı yiyeceklerden, kimileri de sütten nefret ederler.

Sizin bebeğiniz de iştahını kaybetmişse, istediğinden fazla yemeğe katiyen zorlamayın. Böyle durumlarda iki şey yapabilir­siniz: Biberonlarındaki şeker miktarını azaltın ya da tamamen kaldırın. İnek sütüne su katılarak hazırlanmış mamalarda, ilk aylarda kalori bakımından şeker zorunludur, fakat günde üç öğün katı yiyecek yiyebilen çocuk İçin artık aynı ihtiyaç kalmamıştır. Ayrıca çok şekerli biberonlar iştahı keser.
İkinci çare ise, günde üç öğün mama vermektir. Örneğin sa­at  7 ‘de, öğleyin ve saat 17’de. Bu arada saat 22 beslenmesine devam zorunluğu varsa onu da verin.
Her iki çareye de başvurduğunuz halde bebeğinizin iştahın­da bir değişme olmazsa o zaman çocuğu doktora muayene etti­rin. Önemli olan yalnız çocuğun sağlığı değil, onun sağlığının yerinde olduğunu anlayıp sizin de rahatlamanızdır.
 Biberonlardan şekeri ne zaman kaldırabilirsiniz? Dört ile dokuzuncu aylar arasında biberonların şekerini yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Bu rejim değişikliğinin zamanını tam olarak tes­pit edebilmeniz çocuğun durumuna bağlıdır. Dördüncü, beşinciya da altıncı aylara doğru bebeğin iştahı azalırsa, bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Fakat karşınızda, hep yemek saatinden önce acıkan ve verilen miktarla yetinmeyen küçük bir obur varsa, yedi ya da sekizinci aya kadar biberonları eskisi gibi şekerli ola­rak vermeye devam edin.Şekeri kaldıracağınız zaman dâ bu işi yavaş yavaş yapın; bebek mamanın tadındaki değişikliği farketmesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Leave a Reply

Copyright © 2009 moda, trend. All rights reserved.
Designed by moda. Powered by kadın sitesi.
Sitemap